Tatlı Krizleriyle Baş Etmenin Yolları

Sabah kahvaltısında birkaç kaşık reçel, gün içinde tatlı kurabiyeler, akşam yemeklerinden sonra dondurma, ferahlamak için şekerli ve asitli içecekler… Söz konusu şekerli gıdalar olduğunda seçenek çok fazla, “hayır” demek ise çok zor. Ancak şekerli gıdaların sağlık üzerindeki olumsuz etkileri saymakla bitmiyor, uzmanlardan şekerli gıdalarla ilgili her gün yeni bir uyarı geliyor. Şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durmak için tatlı krizlerinden galip çıkmak çok önemli. İşte tatlı krizleri ile baş etmek için birkaç önlem…

Güne Kahvaltı İle Başlayın

Günün ilk öğünü kahvaltı, hem sağlıklı beslenme hem de formda kalmak için hayati önem taşıyor. Gün içinde şeker ihtiyacını minimuma indirmek için hafif bir kahvaltı etmekten vazgeçmeyin. Özellikle peynir ve yumurta gibi protein yönünden zengin bir kahvaltı şeker açlığının önüne geçmek için harika bir önlemdir.

Öğün Atlamaktan Kaçının

Az az, sık sık yemenin faydalarını büyüklerimizden duymuşuzdur. Uzmanlar da aynı fikirde. Vücudun şeker açlığı çekmemesi için öğünler arasını çok açmamaya gayret edin. Yaklaşık üç saatte bir sağlıklı besinlerle yapılan atıştırmalıklar kan şekerini dengeler ve şeker ihtiyacını azaltır.

Meyve Tüketirken Dikkatli Olun

Meyve suları çok lezzetli olsa da meyvenin en şekerli kısmıdır. Sağlıklı beslenme açısından meyveleri posalarıyla birlikte yani bütün olarak tüketmek en doğru seçenektir. Meyveleri tek başına bir öğün olarak tüketmek yerine yanında protein kaynağı yiyeceklerle birlikte tüketmek de doğrudur. Yani sabah kahvaltısına ya da öğle yemeğine biraz meyve ekleyerek en doğru tüketimi sağlamış olursunuz. Mümkün olduğunca akşam meyve tüketmemeye çalışın.

Baharatlara Güvenin

Pek çok diyet listesinde tarçın bulunur, aynı zamanda salatadan etlere kadar pek çok besini baharatlarla tüketmeniz önerilir. Çünkü tarçın, kişniş, karanfil gibi baharatlar besinleri doğal yolla tatlandırır. Canınız tatlı istediğinde bir bardak tarçınlı süt içmeye ne dersiniz?

Tatlandırıcılara Dikkat

Piyasada ‘şekersiz’ diye sunulan pek çok üründe tatlandırıcı kullanılır. Ancak tatlandırıcıları ne oranda tükettiğiniz de önemsiz değildir. Şeker ihtiyacınızı gidermek için tatlandırıcı yönünden zengin gıdalara yönelmekten kaçının.

Uyku Düzeninin Önemi

Sağlıklı beslenme, spor, diyet hatta cilt sağlığından bahsederken uyku düzeninin öneminden bahsetmemek olmaz. Düzensiz uyku, vücudun stres hormonlarının artmasına neden olur bu da şeker açlığını doğurur. Uyku düzeninizi sağladığınızda şekerle aranıza mesafe koymanız da mümkün olacak.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir