Yaza Özel Ayak Bakım Önerileri

Ayaklarımız her mevsim özenli bir bakımı hak ediyor ancak yaz aylarında parmak arası terlikler ve topuklu sandaletler ayaklarımızın dış etkenlere karşı daha açık olmasına neden oluyor. Düzenli bir bakım yapmadığımızda kuruluk probleminden topuk çatlağı ve nasıra kadar pek çok sorunla karşılaşmamız mümkün. Yumuşacık ve sağlıklı ayaklar için bakım önerilerimize mutlaka kulak verin!

Sandalet seçimine dikkat

Sandaletler ve parmak arası terlikler yaz aylarının en sevilenlerinden, ancak çoğunun tabanları sert malzemelerden üretiliyor ve ayağa temasıyla birlikte deride aşınmalar yaratıyor. Terlik ve sandalet seçerken yumuşak tabanlı olanlara yönelmeniz ayaklarınızın yumuşak kalması için ilk kural.

Nemlendirmenin Önemi

Yüzümüze gündüz ve gece ayrı ayrı kremler sürüyor, bakım maskeleri yapıyorken vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarımızı ihmal etmek olmaz. Kuruyan cilt esnekliğini kaybederek bir süre sonra çatlamaya başlar ve istenmeyen bir görüntü oluşturur. Her gece ayaklarınıza kolay emilen ve gün boyu etkili bir nemlendirici ayak kremi sürmeyi unutmayın.

Ayak Maskelerini Cilt Bakım Rutininize Ekleyin

Her akşam nemlendirici krem sürseniz de haftalık bir ayak bakım maskesi yapmak uzun süreli nemlendirme için şarttır. Haftanın bir günü ayaklarınıza ılık ve tuzlu su ile banyo yaptırın ardından ponza taşı ile ölü derilerden kurtulun. Ardından bir ayak maskesi uyguladığınız ayaklarınızı streç film ya da bir poşete sararak pamuklu bir çorap giyin. Kremin cildiniz tarafından daha iyi emilmesini sağlayacak bu yöntemle ayaklarınızın yumuşacık olmasını sağlayacaksınız.

Nasır Oluşumuna Dikkat Edin

Özellikle topuklu ayakkabılar tüm yükün ayağın belirli noktalarında toplanmasına neden olur ve bu baskı nasırlara yol açar. Düzenli ayak bakımı yaparak bu riskin önüne geçersiniz ancak yine de elinize gelen sertlikler söz konusu ile bir uzmana uğramanızda fayda var.

Güneş Koruyucu Kullanın

Plajda çıplak ayak dolaşırken ya da açık sandaletler içinde, ayaklarınız da tıpkı yüzünüz gibi güneş ışınlarının etkisindedir. Güneş ışınlarından korunmak için yüksek koruma faktörlü bir vücut kremi edinmeyi ve ayaklarınızda da kullanmayı ihmal etmeyin.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir