Kışın Cilt Kuruluğuna Karşı Alınabilecek Önlemler

Kış aylarında özellikle soğuk hava ve rüzgar cilt sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Ciltte kuruluk, bu mevsimde en sık görülen cilt sorunları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Acıbadem International Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Şenay Ağırgöl, kış aylarında ciltte oluşan kuruluğa karşı almamız gereken önlemleri anlattı; önemli önerilerde bulundu! 

Cildinizi günde 2 kez nemlendirin

Nemlendirici ürünleri günde 2 kez ve banyodan hemen sonra, cildinizin gözenekleri henüz açık iken sürmeye özen gösterin. Ayrıca kış mevsiminde cildi nemli tutan yağ oranı yüksek nemlendirici ürünleri tercih edin. 

Cildinizi sabunla temizlemeyin

Cilt temizliğinde sabun kullanımından kaçının. Cildinizi kurutmayan, yani alkali olmayan temizleyici ürünleri tercih edin.

Çok sıcak suyla duş almayın

Çok sıcak su ciltte kuruluğu arttırdığı için ılık suyla duş almayı alışkanlık edinin.

Odanın nem oranına dikkat! 

Hava kuruluğunu önlemek için odaların nem oranına dikkat edin. Oda sıcaklığını 21-25 derece arasında tutmayı alışkanlık edinin. 

Cilde ‘nefes aldıran’ kıyafetler giyin!

Cildin bütünlüğünün korunmasında; cildin bariyer fonksiyonu, terleme, yağ hücreleri ile enflamasyonun kontrol altında tutulması önem taşıyor. Dolayısıyla kış aylarında pamuklu kumaşlar gibi hava alabilen kumaşları tercih edin.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir