Yılbaşı Gecesi Fazla Kaçıranlara Özel Detoks Tarifleri

Uzun zamandır yeni yıla heyecanla geri sayıyor ve yılbaşı kutlaması planlarını düşünüyoruz. Elbette yılbaşı gecesi neler yiyeceğimizi de… Güzel lezzetlerle dolu geniş sofraların tadını çıkaracağımız bu özel günden sonra diyetimizin bozulması neredeyse kaçınılmaz. Ancak sonrasında bu lezzet şölenini sürdürürsek kilo almamız kaçınılmaz olur. Tam da bu yüzden yeni yıla toksinlerden arınarak girmek için faydalı detoks önerileri hazırladık!

Doğal Besinleri Tercih Edin

Detoks, vücudu toksinlerden arındırmak anlamına geldiğine göre atılacak en önemli adım doğal beslenme olmalı. Sebze ve meyve ağırlıklı ana öğünler, yine sebze ve meyve sularının yudumlandığı ara öğünler kurtarıcınız olabilir. Ne yaparsak yapalım, Türk halkı olarak ekmekten vazgeçemediğimize göre tam tahıl ekmeği tercih edebiliriz. Kuru baklagiller, balık, yoğurt, yağlı tohumlar, probiyotik ürünler ise kolaylıkla uygulayabileceğiniz detoksun en önemli bileşenleridir. Balık ve deniz ürünleri sadece detoks bakımından değil Omega 3 ve faydalı onlarca mineral bakımından da vücut sağlığınızı destekleyecektir.

Sıvı Tüketimini Artırın

Detoksun belki de en önemli parçası sıvı desteği. Çünkü vücuttaki sıvı eksikliği ve elektrolit kaybı, gün içinde kendinizi halsiz ve yorgun hissetmenize neden oluyor. Bunun dışında tansiyon dengesizliği ve baş ağrılarına da sebep olabiliyor. Yapılacak şey basit. Yeterli miktarda su içmek ve maden suyuna yönelmek. Bu, hem fiziksel gücünüzü artıracak hem de kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. İçilecek diğer sıvılar arasında bitki ve meyve çaylarını saymamak haksızlık olur. O yüzden adaçayı, papatya, ısırgan, rezene, ekinezya, melisa ve karahindiba çayları kupanızdan eksik olmamalı. Bunları içmenize yardımcı olacaksa içlerine limon eklemeyi de unutmayın. Aynı zamanda ödem attırıcı etkisiyle maydonoz suyunu da sakın ihmal etmeyin!

Yorgunluğu Önleyebilirsiniz

Kış ayları vitamine en çok ihtiyaç duyduğumuz aylardır. B ve C vitaminleri, bu anlamda can simitleridir. Bunların yanına magnezyum ve potasyumu da ekleyebiliriz. Bu desteği tabletlerden alabilirsiniz ama mevsim meyve ve sebzelerini de ihmal etmeyin.

Bakliyat, Meyve ve Sebze Seçimi

Kahverengi pirinç, yulaf, darı, buğday gibi az işlemden geçmiş veya işlenmemiş yiyecekler detoks için son derece önemlidir. Sebzeler bakımından da kabak, sarımsak, maydanoz, roka, patlıcan gibi sezon sebzelerini tüketmek hem sindirim sisteminizi düzenler, hem de doğal bir şekilde beslenmenize yardımcı olur. Detoks yaparken vücudu arındıran meyve ve sebzeleri tercih etmeniz de yerinde bir karar olacaktır. Örneğin elma, armut, yeşil yapraklı sebzeler ve limon. Arındırıcı özelliğiyle toksinleri vücuttan uzaklaştırır.

Detoksa Yardımcı Adımlar

Açık havada yürüyüşe çıkmak, hem fizik hem de ruh sağlığınız için son derece yararlıdır. Herhangi bir bedensel engeliniz varsa ya da sağlığınız buna izin vermiyorsa saatlerce yürümenize de gerek yok: Sabahları odanızın pencerelerini ardına kadar açıp mekânı havalandırırken birkaç basit esneme hareketi de yapabilirsiniz. Bu, hem dolaşım sisteminizi harekete geçirir hem de güne daha canlı başlamanızı sağlar.

Stresle Baş Etmeye Çalışın

Stresle baş etmenin yollarını arayın… Stres, vücut üzerinde geçici ya da kalıcı pek çok olumsuzluğa sebep olur. Stresten kaçınmak için bir hobi edinebilir; yoga, pilates veya masaj ile gevşemeyi deneyebilirsiniz. Tüm bunların bir yararı daha var: Bu gibi aktiviteler kan şekeri seviyenizi düzenler ve bu da hem depresyon hem de yorgunlukla mücadelede etkilidir.

Hoş Kokulara Teslim Olun

Hoş kokular sadece detoks yaparken değil, günlük psikolojiniz üzerinde de etkilidir. Örneğin okaliptüs, burun ve sinüslerinizi açarak daha rahat ve bol nefes almanızı sağlar. Limon ferahlık verir. Papatya sakinleştirici özelliğe sahiptir. Ylang ylang gerilimi ve dolayısıyla öfkeyi dizginler. Lavanta hızla daldığınız deliksiz bir uykunun anahtarı olabilir. Ihlamur ise zihni tazeleme özelliğine sahiptir.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir