Geçmişten Günümüze Püskül Trendi

Moda tarihinde püskülün kullanımı 16. ve 17. yüzyılların Fransa’sına dayanır. El yapımı olarak üretilen püsküller, varlık ve gücü temsil ediyordu. Dönemin saraylarında kullanılan perde ve yastıklarda mutlaka püskül detayı bulunuyordu. 1920’lerin geri kazanımlarından biri olan püskül modası, sonraki yıllarda kıyafetlerde de görüldü. Çanta, elbise ya da ayakkabı fark etmeksizin, spor ve şık kıyafetlerde püskül kullanımı gerçekleşiyordu. İlk olarak gece kıyafetlerinde kullanılan püsküller, 1980’ler geldiğinde, kullanıldığı yerlere daha bohem ve salaş bir görünüm kazandırıyordu. Cesaretli ve özgüven sahibi kadınların ayakkabı, şort, yelek ve ceket gibi kıyafetlerinde görülen püsküller, uygun ayakkabılar ile kombinlenerek, dikkat çekici hale geliyordu. Daha sonra kullanılan püskül modası, farklı tarzlara hitap etmeye başladı. Bazen 1920’lerin ışıltılı ve gösterişli ruhunu yansıtırken, tercihe göre rock ve kovboy ruhuna da eşlik etti.

Modanın Eğlenceli Aksesuarı Püskül

Günümüzde püskül detayı benzer şekillerde kullanılmaya devam edilerek, tarz bir görüntü ortaya çıkarıyor. Her dönem farklı tarzların oluşmasına yardımcı olan püskül, kendini çeşitli yerlerde gösteriyor. Püskül kullanımı, günümüzde, ayakkabı, elbise, çanta ve bikinilerde yaygın olarak görülüyor. Bohem tarzın parçası olan püsküller, çizme ve botlarda kullanılarak dikkat çekici bir estetik görünüm sağlıyor. Aynı zamanda, kullanıldığı farklı tarzlarda elbiselerin her birine farklı bir hava katarak, ilgi odağı oluyor.

Geçmişin Modasını Bugüne Taşıyan Aksesuar

Geniş bir ürün yelpazesinde kullanılan püsküllerin yapımı da malzemesine göre değişiyor. Püskül yapımı süet, deri ve farklı iplerden gerçekleşiyor. Bugün deri ve süetten yapılan püsküller ağırlıklı olarak salaş ve bohem tarzda kıyafet ve aksesuarlarda uygulanıyor. Naylon ya da ipek iplerden yapılan püsküllere daha çok 1920’lerin tarzını yansıttığından dolayı, evlerde yastık, perde, yatak örtüsü ve koltukların kenarlarında rastlanıyor. Bu aksesuarın, kullanıldığı ilk yıllardan günümüze üretildiği malzeme, yapılış tarzı ve kullanıldığı yere göre büyük bir değişim gösterdiği gözleniyor. Bu yüzden, her dönem mutlaka gördüğümüz püsküller, kıyafetlerimize hareket katarak günümüzde de her ortama ayak uydurabiliyor.

Geçmişten günümüze püsküllerin renkleri de değişiklik gösteriyor. 1920’lerin ışıltılı havasının başrol oyuncusu olan püsküller, daha çok bordo, koyu yeşil, lacivert, siyah gibi koyu renklerde olurken 1980’lerde geri gelen püskül akımındaki değişik renkler, hala albenisini koruyor. 1960 sonrası gençliğin moda akımlarından biri olan hippi havasını yansıtan gömleklerde, montlarda püsküller yine kahverengi deri ve süet malzemeden üretilerek kullanılıyor.

Mücevhere Stil Katan Püskül Detaylar

Püsküller elbette kadınların tutkunu olduğu mücevherlere de stil katıyor. Küpe ve kolyelerde sıkça karşımıza çıkan püskül detaylar, şık, göz alıcı ve iddialı tasarımların vazgeçilmezi oluyor. Püskül detaylarına koleksiyonlarında sıkça yer veren Altınbaş’ın, zamansız yorumlarına mutlaka göz atmalısınız.

Total
0
Shares
Paylaş 0
Tweet 0
Pin'le 0
Paylaş 0
Paylaş 0
Paylaş 0

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir