Tektaşınızı Seçerken El Yapınıza Dikkat

Evlilik yolunda ilerlerken, belki de en heyecanlı anlardan biri tektaş pırlanta seçimi. Prenses, radyan, oval, kare, yuvarlak… Onlarca kesim ve model içinden hangisini seçmeniz gerektiği ise zevkli olduğu kadar zor bir süreç. Tektaşınızı seçerken dikkate almanız gereken en önemli noktalardan biri el ve parmaklarınızın şekli. Elinizin ve parmaklarınızın şekline göre yapacağınız doğru seçim, tektaşınızı uzun yıllar boyunca severek kullanmanızı sağlayacaktır.

Kısa Parmaklar İçin Tektaş Seçimi

Kısa parmaklar için seçim yaparken, taşın küçük ve uzun olması, parmakları uzun göstermek için idealdir. Baget, oval, damla veya markiz kesim kısa parmaklar için önerilen modellerden birkaçı. Özellikle markiz kesim tektaş pırlanta, parmaklarını daha uzun göstermek isteyenlerin ilk tercihlerinden biri. Kemer genişliği de parmak boyu kısa olanların dikkate alması gereken bir diğer nokta. Kemeri dar olan tektaşlar, geniş kemerli tektaşlara göre parmaklarda uzunluk illüzyonu yaratır. Brilliant veya yuvarlak kesimler, parmakları daha kısa gösterdiğinden, kısa parmaklı kişiler için çok da uygun olmayacaktır.

Uzun Parmaklar İçin Tektaş Seçimi

Uzun parmaklara sahip kişiler için tektaş açısından en şanslı kişiler diyebiliriz. Parmaklarınız uzunsa, neredeyse her tür kesim tektaş pırlanta size yakışacaktır. Uzun parmaklara sahip olmanın bir diğer avantajı, taşınızı istediğiniz büyüklükte seçebilmeniz. Kuşin, prenses veya yuvarlak kesim tektaş pırlantalar, uzun parmaklara en çok yakışan modeller olarak öne çıkar. Uzun parmaklara yakışan bir diğer seçenek ise zümrüt kesim tektaşlardır. Markiz, radyan veya damla kesim ise uzun parmaklar için önerilmeyen nadir kesimlerdir.

İnce Parmaklar İçin Tektaş Seçimi

İnce parmaklar için tektaş seçerken, pırlantanın çok da büyük olmaması tercih edilir. Kemeri görece geniş, küçük taşlı olanlar parmaklarınızın daha az ince görünmesini sağlayacaktır. Prenses, zümrüt, oval ve damla gibi birçok kesim ince parmaklara uygun tektaşlardır. Bunlar dışında yuvarlak veya kuşin kesim de ince parmaklarda oldukça zarif duran tektaş seçenekleridir. Radyan ve kalp kesimler ince parmakların kaçınması gereken tektaş modelleridir.

Kalın Parmaklar İçin Tektaş Seçimi

Eğer geniş parmaklarınız varsa, dar ve küçük tektaşlar yerine geniş olanlara yönelmelisiniz. Küçük ve dar tektaşlar, parmaklarınızı olduğundan daha geniş gösterecektir. Geniş parmaklara uygun tektaşlar özellikle yuvarlak, oval veya dikdörtgen kesim olanlardır. Asimetrik ve açılı kesimler de geniş parmakların tercih edebileceği modeller arasında bulunur. Parmakları daha ince gösterdiği için zümrüt kesim tektaşlar da kalın parmaklarda oldukça şık durmaktadır.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir