Değerli taşlar söz konusu olduğunda sıkça duyduğumuz bir terim karat. “Bu tektaş pırlanta kaç karat?” sorusu bir pırlanta alışverişinin ilk sorusu hatta. Peki karat nedir? Karat neyi ifade eder? Pırlantanın değerini belirleyen karat hakkında merak ettiklerinizi sizin için cevaplıyoruz.

Karat Elmas Kaç Gramdır?

Değerli taş ve madenlerin ölçü birimi olan karat, 0,2 grama (200 mg) eşit olan ölçü birimidir. Başta elmas olmak üzere değerli taşların ölçümünde karat birimi kullanılır. Özet bir bilgi vermek gerekirse “bir gram taş beş grama eşittir”.

Karat, keçi boynuzu çekirdeğinden ağırlığını ifade etmektedir aslında. Eski çağlarda hassas terazilerin olmadığı dönemlerde keçiboynuzu çekirdekleri, değerli taşların ağırlıklarını hesaplama aracı olarak kullanılmış. Her bir keçi boynuzu çekirdeği 200 mg’dır ve 1907 yılında tüm ülkeler arasında karatın ağırlığı 200 mg olarak belirlenmiştir. Karat, pırlantanın değerini ve büyüklüğünü ölçme noktasında öne çıksa da aynı büyüklükteki iki farklı pırlanta yüzük farklı kalitelerde olabiliyor.

Pırlanta Kesimi

Tektaşın simetrisi ve boyutları söz konusu olduğunda karattan sonra ilk olarak kesimi akla getirilmelidir. Çünkü bu özellik, pırlantanın ışığı kırma yeteneği konusunda belirgin bir rol oynuyor. Hatta taşın rengi ve berraklığı kusursuz olsa bile kötü bir kesim ile pırlanta daha mat bir görünüme sahip olabiliyor. Dolayısıyla kesim ile parlaklığın doğru orantılı olduğunu söylemek mümkün. Yani doğru orantıda kesilmiş pırlantanın bir yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyine yansıyor ve taç denilen üst kısımdan da yayılıyor. Altınbaş‘ta, her zaman ideal kesim pırlantaları ile göz kamaştırıcı takıları bulabilirsiniz.

Pırlantanın Nadir ve Eşsiz Oluşu: Berraklık

Pırlantanın yüzyıllardan beri neden bu kadar özel, değerli ve nadir olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Eğer bilmiyorsanız berraklık özelliğinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Çünkü içerisinde yer alan saf karbon zerreleri, taşı göz alıcı bir takı haline dönüştürüyor ve daha özgün görünmesine yardım ediyor. Hatta berraklık, pırlantadan pırlantaya bile değişiklik gösteriyor. Dolayısıyla her pırlanta taşın parmak iziniz gibi tek ve biricik olduğunu asla unutmayın.

Beyazın Binbir Tonu: Renk

Pırlanta takıların her birinde beyazın renk tonları dikkati çekiyor. Genellikle renksize yakınlığına göre sınıflandırılan bu takılar arasında en zor bulunanları kuşkusuz D, E, F ve G. Ancak hafif renkli beyaz olarak nitelendirilen H – L arası, en sık tercih edilen pırlanta seçenekleri olarak biliniyor. M rengi ve altındaki pırlantalarda ise belirgin bir sarımtırak renk göze çarpıyor. Mavi, pembe ve yeşil renkteki pırlantalar ise nadir bulunan modeller arasında değerlendiriliyor.

G – H: Renksiz denebilecek kadar açık renkli grup, kuşkusuz G – H. Hatta daha beyaz pırlantalar ile kıyaslanmadıkça içerdiği renk tonunu bile anlayamayabilirsiniz. Ancak kalite / fiyat oranı açısından diğerlerine göre biraz daha yüksek.

I – J: Pırlantasını büyük isteyen ancak parlaklığından da fedakarlık eden kadınlar bu grupta yer alıyor. “Pırlantamın büyüklüğü benim için daha önemli” diyenlerdenseniz I veya J renkleri arasından tercih yapabilirsiniz.

Altınbaş, piyasada her daim değerini koruyabilen H veya I renkli pırlantaları beğeniye sunuyor. Böylelikle ticari değerini kaybetmeyen bu takıları, istediğinizde aynı alış fiyatı üzerinden satabilirsiniz.

Pırlanta Sertifikasının Önemi

Eğer sevdiğinize gerçek bir pırlanta hediye etmek istiyorsanız, sahte olup olmadığını en kolay sertifikasından anlayabilirsiniz. Zarif ve ince işçiliğin ürünü olan Altınbaş pırlantalar, sightholder isimli taş üreticilerinden tedarik edilen taşlardan tasarlanıyor ve Kimberley Process sertifikasyonu ile birlikte satışa sunuluyor. Pırlanta hediyelerinizin garanti kapsamına girmesini istiyorsanız sertifikasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Meşhur Kaşıkçı Elması Kaç Karat?

Dünyanın en bilindik, en meşhur elmasları arasında yer alan Kaşıkçı Elması’nı mutlaka duymuşsunuzdur. Peki Kaşıkçı Elması kaç karat dersiniz? Meşhur Kaşıkçı Elması tam 86 karat ağırlığında bir elmastır. Çevresi çift sıralı 49 adet elmasla çerçevelenen Kaşıkçı Elması, Topkapı Sarayı Müzesi’nde sergilenmekte ve dünyanın en meşhur elmasları arasında yer almaktadır.

Karat Elmas Neden Değerlidir?

Elmasın karatı arttıkça değeri ve fiyatı da artar. Çünkü büyük pırlantalar küçüklere oranla daha nadir bulunur. 1 karatlık bir elmasın değeri, yarım karat bir elmasın 4 katı bile olabilir. Çünkü elmasın parasal değerini karat büyüklüğünün yanı sıra renk, berraklık  gibi yukarıda bahsettiğimiz diğer etkenler de belirler.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir