Gelin adaylarının geçmişten günümüze vazgeçilmezi olan pırlanta, evlilik tekliflerinden Sevgililer Günü’ne kadar pek çok özel günü değerli kılıyor. Küçük görüntüsünün altında binlerce anlam taşıyan bu değerli taş, göz kamaştıran ışıltısı ile tüm kadınları kendine çekmeyi başarıyor. Peki pırlantanın kalitesini anlayabilmek için hangi kriterleri göz önünde bulundurmak gerekiyor?

Pırlanta alırken dikkat edilecekler nelerdir? diyorsanız, sizler için derlediğimiz 5C özelliklerini inceleyebilirsiniz. Böylelikle sadece pırlantayı değil, diğer değerli mücevherleri alırken de bilinçli hareket edebilir ve endişe duymadan güzel bir seçimde bulunabilirsiniz. İşte 5 adımda pırlanta seçimi…

Ürüne gitmek için tıklayın.

1. Kesim

Taşın simetrisi ve boyutları söz konusu olduğunda ilk olarak kesimi akla getirilmelidir. Çünkü bu özellik, pırlantanın ışığı kırma yeteneği konusunda belirgin bir rol oynuyor. Hatta taşın rengi ve berraklığı kusursuz olsa bile kötü bir kesim ile pırlanta daha mat bir görünüme sahip olabiliyor. Dolayısıyla kesim ile parlaklığın doğru orantılı olduğunu söylemek mümkün. Yani doğru orantıda kesilmiş pırlantanın bir yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyine yansıyor ve taç denilen üst kısımdan da yayılıyor.

Altınbaş‘ta, her zaman ideal kesim pırlantaları ile göz kamaştırıcı takıları bulabilirsiniz.

Ürüne gitmek için tıklayın.

2. Karat

Karat, pırlanta gibi değerli taşlarda öne çıkan bir ölçü birimidir. Matematiksel olarak ifade etmek gerekirse, gramın beşte biri olarak hesaplanıyor. Pırlantanın değerini ve büyüklüğünü ölçme noktasında öne çıksa da aynı büyüklükteki iki farklı pırlanta yüzük farklı kalitelerde olabiliyor.

Ürüne gitmek için tıklayın.

3. Berraklık

Pırlantanın yüzyıllardan beri neden bu kadar özel, değerli ve nadir olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Eğer bilmiyorsanız berraklık özelliğinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Çünkü içerisinde yer alan saf karbon zerreleri, taşı göz alıcı bir takı haline dönüştürüyor ve daha özgün görünmesine yardım ediyor. Hatta berraklık, pırlantadan pırlantaya bile değişiklik gösteriyor. Dolayısıyla her pırlanta taşın parmak iziniz gibi tek ve biricik olduğunu asla unutmayın.

Altınbaş‘ın özgün tasarıma sahip berrak pırlantaları ile şıklığınızı ve asaletinizi bir adım öne çıkarabilirsiniz.

Ürüne gitmek için tıklayın.

4. Renk

Pırlanta takıların her birinde beyazın renk tonları dikkati çekiyor. Genellikle renksize yakınlığına göre sınıflandırılan bu takılar arasında en zor bulunanları kuşkusuz D, E, F ve G. Ancak hafif renkli beyaz olarak nitelendirilen H – L arası, en sık tercih edilen pırlanta seçenekleri olarak biliniyor. M rengi ve altındaki pırlantalarda ise belirgin bir sarımtırak renk göze çarpıyor. Mavi, pembe ve yeşil renkteki pırlantalar ise nadir bulunan modeller arasında değerlendiriliyor.

G – H: Renksiz denebilecek kadar açık renkli grup, kuşkusuz G – H. Hatta daha beyaz pırlantalar ile kıyaslanmadıkça içerdiği renk tonunu bile anlayamayabilirsiniz. Ancak kalite / fiyat oranı açısından diğerlerine göre biraz daha yüksek.

I – J: Pırlantasını büyük isteyen ancak parlaklığından da fedakarlık eden kadınlar bu grupta yer alıyor. “Pırlantamın büyüklüğü benim için daha önemli” diyenlerdenseniz I veya J renkleri arasından tercih yapabilirsiniz.

Altınbaş, piyasada her daim değerini koruyabilen H veya I renkli pırlantaları beğeniye sunuyor. Böylelikle ticari değerini kaybetmeyen bu takıları, istediğinizde aynı alış fiyatı üzerinden satabilirsiniz.

Ürüne gitmek için tıklayın.

5. Sertifika

Eğer sevdiğinize gerçek bir pırlanta hediye etmek istiyorsanız, sahte olup olmadığını en kolay sertifikasından anlayabilirsiniz. Zarif ve ince işçiliğin ürünü olan Altınbaş pırlantalar, sightholder isimli taş üreticilerinden tedarik edilen taşlardan tasarlanıyor ve Kimberley Process sertifikasyonu ile birlikte satışa sunuluyor. Pırlanta hediyelerinizin garanti kapsamına girmesini istiyorsanız sertifikasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Güvenli, kaliteli, özgün ve şık bir pırlanta tercih ediyorsanız, Altınbaş’ın online sitesini ziyaret ederek yeni pırlanta koleksiyonlarına göz atabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir