2021’in Trendi ‘Mor’ İle Tanışın

2021’de giyimden aksesuara kadar hemen her yerde karşımıza çıkacak olan yılının favori renklerinden mor; yaratıcılığı, özgünlüğü ve değişkenliği ifade ediyor. Hayal gücünü arttırıcı ve ilham verici etkisi ile öne çıkan mor renk, farkındalığı ve potansiyeli artırıcı bir özellik taşıyor. Mavi ve kırmızı gibi renk skalasında birbirinin tamamen zıttı olan muhteşem iki rengin bir araya gelmesi ile oluşan göz alıcı mor rengin anlamı ve önemi aslında çok eski dönemlere kadar uzanıyor.

Mor Rengin Tarihçesi

Yüzyıllar öncesinde yalnızca dikenli deniz salyangozlarından elde edilen bir renk olan mor, çok nadir rastlanan bir renk olduğu için kullanım hakkı yalnızca imparatorlarda ve din adamlarında bulunuyordu. İktidardaki aile dışında halktan biri erguvani renkte bir giysi giyerse hemen cezalandırılıyor, hatta tüccarların bu rengi imparatorluk dışına çıkarması dahi engelleniyordu.

Ender bulunan ve dolayısıyla oldukça pahalı olan mor renk; asaletin, lüksün, gücün, zarafetin ve zenginliğin bir simgesi olarak görülüyordu. Günümüzde de lüks hayatı ve asaleti temsil eden mor ve tonları, en az dekorasyonda olduğu kadar mücevher tasarım alanında da ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Ametist Taşın Anlamı

2021’in favori renklerinden olan mor ve tonları zaten yüzyıllardır mücevher tasarımcılarının en gözde renkleri arasında bulunuyor. Morun en dikkat çekici tonlarına sahip olan ametist taşı, tasarımcılar tarafından mücevherlerde sıklıkla tercih ediliyor. Kuvars taşının mor renkli bir türü olan ve rengini demir madeninden alan ametist taşı, liladan koyu mora kadar doğada farklı tonlarda bulunuyor. Vücuttaki negatif elektriği uzaklaştıran, canlılık, huzur ve mutluluk veren ametist, hem güçlü etkileri hem de mükemmel tonu nedeni ile özel takıların vazgeçilmez taşları arasında sayılıyor.

Ametist Taşlı Takılar

Değerli mavi ve pembe renkli taşlara sahip mücevherler ile son derece güzel bir uyum yakalayan mor renkli ametist, zarif ve göz kamaştırıcı bir görünüm yaratıyor. Yalnızca renk tonları ile değil güçlü etkisi ve canlılık veren enerjisi ile küpe, yüzük, kolye, bileklik, broş gibi takıların çok özel tasarımlarında yer verilen ametist, özgün ve yaratıcı tarzınızı ortaya çıkarmanıza da yardımcı oluyor. Genellikle beyaz ve sarı altın ya da gümüş ile bir arada kullanılan ametist taşını, özellikle pembe kuvars ile bezenmiş takılarınızla kombine edebilirsiniz. Ametistli mücevherleri hem sade ve spor günlük kıyafetleri zenginleştirmek için hem de gece kıyafetlerini en iyi şekilde tamamlamak için kullanabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir