22 Nisan Dünya Günü Kutlu Olsun!

2020 ve 2021 dünya için zorlu yıllar olarak dikkat çekiyor. Orman yangınlarından sellere, küresel salgından ekonomik krizlere kadar pek çok olumsuz durum küresel bazda hayatlarımızı etkiliyor. Bugün 51. yıldönümü olan Dünya Günü, ev dediğimiz bu gezegeni korumak için eylemi takdir etmek, yansıtmak ve göstermek için önemli bir fırsat sunuyor.

22 Nisan’ın Dünya Günü olarak kutlanmasının fikir babası, Amerikalı barış aktivist John McConnell. John McConnell bu fikri ilk olarak 1969 yılında ABD’nin San Fransisco kentinde düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansı’nda ortaya attı. McConnell’ın amacı, yaşamı ve dünyanın güzelliğini kutlayarak gezegenin karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmekti. Dünya Günü kutlamaları için önerdiği ilk tarih (gece ve gündüzün eşit olduğu) ekinoks zamanı olan 21 Mart’tı. Dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri U Thant da McConnell’a destek verdi.

İlk kutlamalar sadece ABD’de Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ve özellikle güneş enerjisi kullanımının yaygınlaşmasına yönelik çabalarıyla bilinen çevreci Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970’de yapıldı. Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katıldı.Kutlamalar kapsamında birçok konferans ve sempozyum düzenlendi, çevre sorunlarına dikkat çekildi. ABD’nin ilk “Temiz Hava Yasası” ve “Temiz Su Yasaları” hazırlandı. Gaylord Nelson’a çabalarından dolayı ABD’nin en yüksek sivil nişanı olan Başkanlık Özgürlük Madalyası verildi.

1990’dan itibaren ise Dünya Günü, ABD’yi aşan ve uluslararası çapta kutlanan bir güne dönüştü Kutlamalar kapsamında çeşitli etkinlikler ve konferanslar düzenleniyor. 200’e yakın ülkedeki kutlamaları Washington merkezli Earth Day Network organize ediyor. İklim değişikliğine karşı küresel çapta verilen mücadelede tarihi bir dönüm noktası olarak görülen Paris İklim Anlaşması da Dünya Günü’nün kutlandığı 22 Nisan 2016’da imzalanmıştı.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir