Cep Telefonu ve Teknolojik Cihazları Nasıl Dezenfekte Etmeliyiz?

Elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarımız ve gün içerisinde sıkça temas ettiğimiz tabletlerimiz, laptop ve bilgisayarlarımız pek çok mikrop ve virüs barındırıyor. Peki teknolojik cihazları dezenfekte ederken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Cep telefonu ve diğer teknolojik cihazları nasıl temizlemeniz gerektiğini sizin için araştırdık.

Temizlik ve dezenfekte etmek denildiğinde herkesin aklına başka bir yöntem geliyor. Londra Üniversitesi Mikrobiyoloji Uzmanı Doktor Lena Ciric, telefonların ve teknolojik cihazların en sık temas edilen eşyalar olduğunu hatırlatıyor ve temizliği konusunda uyarılarda bulunuyor. İşte adım adım teknolojik cihazları temizleme ipuçları…

  • Öncelikle cep telefonu ve teknolojik cihazlarınızı prizden çıkarın, cihazlarınızı kapalı hale getirin ve varsa kılıflarından çıkarın.
  • Büyük cep telefonu ve teknolojik cihaz üreticileri, cihaz temizliğinde kimyasal malzeme kullanımından kaçınılması gerektiğini vurguluyor. Çünkü temizlik malzemeleri cihazların ekran koruyucu tabasına zarar verebiliyor.
  • Teknoloji devleri, cihazları mikrofiber bez ile temizlemeyi öneriyor. Bunun için öncelikle mikrofiber bezi su ve normal sabun ile ıslatın. Sonra cihazınızı nazikçe bu nemli bez ile silin.
  • Temizleme işlemi sırasında cihazın giriş çıkışlarına su değmemesine özen gösterin.
  • Sonrasında ise cihazınızı temiz ve kuru bir mikrofiber bez ile iyice kurulayın. Aynı zamanda telefonunuza dokundukça, ona mikrop bulaştıracağınızı unutmayın. Ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkamayı ihmal etmeyin.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir