Uzmanlar Karnelere Doğru Yaklaşımın Önemini Anlatıyor

Milyonlarca öğrenci Cuma günü yarıyıl tatiline girdi ve çocuklar karne heyecanını ve stresini bir arada yaşadı. Peki yarıyıl tatilinde çocuklarınızın karnelerine nasıl tepki vermek doğru olur? Acıbadem Maslak Hastanesi Uzman Psikolog Dilara Yamanlar Büyükkoç, karneye beş doğru yaklaşım önerisinde bulundu.

Yargılamadan düşük notların nedenini bulun!

Çocukla iletişim kurarak, öncelikle iyisiyle kötüsüyle bir dönemi bitirmiş olmasını kutlamak, hemen ardından da karnesindeki zayıf notları yargılamadan bunların nedenini bulmaya çalışmak gerekiyor.

Çabasını takdir edin, pozitif noktalarını dile getirin! 

Çocuğa doğru yaklaşımda ikinci adımda; kucaklayıcı olmak, çabasını takdir etmek, pozitif noktalarını dile getirmek, aynı zamanda geliştirebileceği yönlerini göstermek çok önemli.

Önerisini sorun ve anladığınızı gösterin!

Çocuğa tatile başlayacağını ama bu düşük gelen derslerle ilgili küçük adımlarla çalışmaya başlaması gerektiği anlatılıp, önerisi alınmalı. Ana çerçeve belirlenip seçim hakkı çocuklara bırakıldığında anne babanın işi kolaylaşıyor ve çocuklar da daha fazla motive oluyor. 

Kendinizi sorgulayın!

“Biz nerede eksik yapmış olabiliriz, takip konusunda, teşvik etme konusunda, başarının devamlılığı konusunda neler yapabiliriz” diye düşünerek, çocuğun öğretmenleriyle görüşüp, gelişim için onların da önerilerini dinlemek çok önemli.

Başarılı karne karşısında tepkilerinizi abartmayın!

Peki başarılı hatta fazlasıyla iyi bir karne karşısında tepkiler nasıl olmalı? Karnenin zeka ya da hayat başarısı göstergesi olmadığının unutulmaması gerekir. Karnenin sadece bir dönemin ya da bir yılın özeti olduğu hatırlanmalı ve çocuğa da hatırlatılmalıdır.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir