Doğru Dolap Düzenlemek İçin İpuçları

Uzun tatiller ve evde geçirilen zamanlar gardırop düzenlemek için en doğru zamanlar kuşkusuz. Siz de giyinme odanız ya da gardırobunuzdan maksimum fayda sağlamak istiyorsanız bayram tatilinde doğru bir düzenleme yapmanızda fayda var. Dolaplarınızı en etkili şekilde değerlendirmeniz için yapabileceklerinizi sizin için sıraladık.

Kıyafet ve Aksesuarlarınızı Elemekle İşe Başlayın

Öncelikle tüm kıyafet ve aksesuarlarınızı gözden geçirmenizde fayda var. Her bir ürünü elinize aldığınızda sormanız gereken basit sorular ise şunlar: “Bu kıyafetimi/aksesuarımı en son ne zaman kullanmıştım?”, “Bu kıyafet/aksesuar iyi durumda mı? Benim için hala kullanışlı mı?”, “Bana uygun mu? Bedeni ve tarzı hala bana uyuyor mu?”, “Bunu giymek/kullanmak beni mutlu ediyor mu?”… Sorularınızın yanıtına göre elemenizi yapın ve olumsuz yanıt aldığınız kıyafetlerinizle hemen vedalaşın. Unutmayın, sizin kullanmaktan sıkıldığınız kıyafet ve aksesuarlar birilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak…

Düzenlemedeki Yardımcılarınızı Ortaya Çıkarın

Büyük boy torbalar, elediğiniz kıyafetleri katlayarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırmanız için elinizin altında olmalı. Bir diğer ihtiyacınız ise boy aynası, kararsız kaldığınız kıyafetleri hızlıca deneyip nasıl durduğuna son kez bakın. Ve elbette bolca askı ve nemli bir bez… Askılarınızı silip yeni kıyafetlerinizi asmanız için her şey hazır!

Dolapları ve Kıyafetleri Kategorize Edin

Elbiseleri, tişörtleri, kazakları, gömlek ve bluzları, pantolonları, etekleri, çamaşırları, çorapları tek tek ayırın ve nereye yerleştireceğinize karar verin. Eşyaları yerleştirirken, çekmeceli bölümlerin üzerine bluzlar, gömlekler ve etekleri yerleştirmeyi tercih edin. Çekmece olmayan bölümler ise uzun elbiseler ve pantolonlar için uygun olacaktır. Sıralamanızı yaparken boylara dikkat edin, uzundan kısaya doğru bir yerleşim en doğru ve düzenlisi olacaktır.

Rafları Organize Edin

Ütülü ve uzun parçaları askılara yerleştirdikten sonra sıra raf ve çekmeceleri organize etmeye geliyor. Katlamaya uygun tişört, atlet, body gibi ürünleri raflara yerleştirmeye başlayın, burada beyazları, siyahları, renklileri ayrı ayrı gruplamak hem görünüm hem de kullanım açısından kolaylık sağlayacaktır.

Sıra Çorap ve Çamaşır Çekmecelerinde

En zoru kuşkusuz ufak parçaları yerleştirmek. Neyse ki bu konuda son yıllarda pek çok organizer satışa sunuldu. Elinizde mevcutsa çamaşır ve çoraplarınızı asansörlü ve minik bölümlere ayrılmış çamaşır/çorap organizer’larına yerleştirebilir, elinizde yoksa bu ürünleri internetten sipariş verebilirsiniz. Bu bölümde de koyu renkten açık renge doğru bir yerleşim yapmanız hem göz zevkinize hitap eder hem de kullanımınızı kolaylaştırır.

Kutu ve Sepetlere Merhaba

Giyinme odanız var ve açık raf sistemi kullanıyorsanız hasır sepetler ve saklama kutularını tercih edebilirsiniz. Bu kutular hem çok şık hem de çok kullanışlı olacak.

Eşarp ve Kemerler İçin

Dolap kapaklarınıza havlu askıları yerleştirerek eşarplarınız ve kemerleriniz için kullanışlı alanlar yaratabilirsiniz. Bu askılar hem doğru alan kullanımı hem de göz zevki açısından oldukça faydalı olacaktır.

Ayakkabı Yerleşimlerine Dikkat

Bot ve çizmelerin dolapta saklanması oldukça zordur. Bunlar için askılı aparatlar kullanarak hem yerden tasarruf edebilir hem de düzenli bir görünüme kavuşabilirsiniz. Topuklu ayakkabılarınızı kapınıza ya da dolap kapağına takacağınız bir aparatla düzenleyebilirsiniz. Ayakkabılarınızı yerleştirirken ise sağ ve sol teklerini ters yönlere bakacak şekilde konumlandırabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir