Duygusal Zekayı Nasıl Geliştiririz?

Bir insanın kendisine veya başkalarına ait duyguları anlama, sezinleme, yönetme ve yönlendirme kapasitesi ve becerisini tanımlayan duygusal zeka (EQ), kişisel ilişkilerin oluşumu, gelişimi, sürekliliği ve geliştirilmesi için oldukça önemlidir. Duygusal zekayı, bazı çalışmalarla geliştirmenin ise mümkün olduğu bilinir. İşte karşınızda duygusal zekanızı geliştirmek ve kişisel ilişkilerinizi iyileştirmeye yönelik dört yöntem…

Olumsuz Düşünceleri Azaltın

Duygusal zekanın gelişimindeki en büyük engel olumsuz düşüncelerdir. Bu konuda hislerinizle değil düşüncelerinizle hareket etmek önem tanır. Başkalarının davranışlarını kişiselleştirmeyi önlemek, olaylara daha objektif bakmamızı sağlar.

Soğukkanlı Olmaya Çalışın

Hepimiz hayatımızda stresli durumlarla karşılaşırız. Ancak. bu durumlar karşısında hazırlıklı olmak ve ona olan bakış açımız, bu durumu yönetebilmemizi sağlar. Bir kriz ya da baskı anında sakinliğimizi korumamız ve serinkanlı olmamız olayları yönetme kapasitemizi pozitif şekilde etkiler.

Duygularınızı Açık Olarak İfade Edin

Hislerinizi, duygularınızı, düşüncelerinizi açık şekilde ifade etmek iletişim becerilerinizi ve samimi ilişkilerinizi güçlendirir. Ancak elbette açık olmak kaba ya da kırıcı olmayı ifade etmez. Kendinizi en doğru şekilde ifade etmenin yollarını aramalısınız.

Sıkıntılardan Uzaklaşın

Hayat her zaman toz pembe değildir. Sıkıntılı durumlar, çözülmesi gereken sorunlar her zaman vardır ve olacaktır. Ancak böyle zamanlarda umudumuzu kaybetmemek ve iyimserliğimizi kaybetmemek için kendimizi rahatlatacak çeşitli uğraşlara yönelmeye çalışmalıyız.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir