Fotoğraf ve Selfie’lerde Daha İyi Görünmenin İpuçları

İnsanlar ikiye ayrılır: Fotojenik olanlar ve olmayanlar… Bazılarımız hem selfie hem de toplu fotoğraflarda ışıl ışıl parlarken bazılarımızın olduğumuzdan iyi görünmediğini kabul edelim. Ancak fotojenik olmamak artık kader değil… Hem kalabalık fotoğraflarda hem de selfie’lerde daha iyi görünmek için uygulamanız gereken taktikler karşınızda…

Rahat Olun

Fotoğraf çekilirken rahat olmak çok önemli. Poz vermeyin, nefesinizi tutmayın ve poz vermiyormuşçasına doğal davranın. Fotoğraf çekilirken mutlaka dik durun, kollarınızı vücudunuza yapıştırmayın ve kolları hafifçe arkaya doğru verin.

İçten Davranın

Fotoğrafta içten bir gülümseme ile sahte bir gülümseme arasındaki fark rahatlıkla anlaşılır. İçten bir gülümseme için gözlerinizi kapatın ve aklınıza sizi mutlu eden bir görüntüyü getirin. Gülmeye başladığınız zaman gözünüzü açın ve fotoğrafı çekin. Gülerken dilinizi dişlerinizin arkasına yapıştırmak ya da uzunca bir “i” sesi çıkarmak da diğer taktikler…

Renklere Dikkat Edin

Fotoğrafta güzel çıkmanın bir yolu da kıyafetlerin rengidir. Arka fon ve zemin rengi ile aynı renkte kıyafet giymeyin, açık renk zeminde koyu renkli giysiler, koyu zeminde ise açık renkli kıyafetler tercih edin.

Açıyı Ayarlayın

Fotoğrafı oturarak çekiyor ve bir fotoğrafçıdan yardım alıyorsanız, siz otururken fotoğrafçı ayakta olmalı ve sizi hafif yandan çekmelidir. Selfie çekerken de aynı durum geçerli, kamerayı yukarda tutup yüzünüzü hafifçe yana çevirmeyi unutmayın. Fotoğrafta ayakta olacak iseniz kamera aşağıda olmalıdır. Bu hem daha ince hem de daha uzun görünmenizi sağlar. Fotoğrafınızı bir başkası çekiyorsa sizden bir yada iki metre uzaklıkta ve diz çökmelidir. Bir selfie söz konusuysa da telefonu alçak bir sehpa üzerine koymalı ve zamanlayıcıyı ayarlamalısınız.

Yan Bakışlar Atın

Objektife düz bakmaktan kaçının. Ayna önünde ya da selfie denemelerinde hangi profilden güzel göründüğünüze karar verin ve ona göre bir açıdan fotoğraf çektirin. Yüzünüzü hafif yana çevirdiğinizde daha çekici ve doğal görünüm yakalayacağınızı unutmayın.

Işığın Yönünü Belirleyin

Aynı fotoğrafı farklı güçte ve açıdaki ışıklarda çektiğinizde farklı sonuçlar alırsınız. Sabah saatleri ve akşam üzeri saatleri güneşin dik gelmediği saatler olduğu için en iyi ışığı sağlar. Işık arkanızda değil mutlaka önünüzde olmalıdır. Siz kendi profil açınızı belirleyerek ışığa hafif yan dönebilirsiniz.

Denemekten Bıkmayın

Fotoğraf ya da selfie’lerine hayran kaldığınız ünlülerin o pozları tek seferde verdiklerine inanmıyorsunuz değil mi? Farklı açılarda onlarca fotoğraf çekmekten kaçınmayın. İçlerinden biri mutlaka işinize yarayacaktır, zaman içinde en iyi açı ve pozunuzu bulduğunuzda bu işin aslında ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir