Açık Havada Vakit Geçirmek Ruh Sağlığımıza Faydalı Mı?

Yazın gelmesiyle birlikte artan sıcaklıklar, insanları dışarıda yapılacak etkinliklere yönlendiriyor. Uzmanlar ise açık havada yapılan etkinliklere katılmanın psikolojik dayanıklılığımızı artırmada çok etkili olduğunu vurguluyor. Ruhsal sağlığı dengelemek için doğayla iç içe olmak, açık hava ve güneşle temas etmek, düzenli egzersiz gibi konular diğer önemli uyarılar arasında yer alıyor. Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir’in önerilerinden öne çıkan başlıkları sizin için seçtik!

Herkesin hayatında birtakım güçlükler olabilir. Bu güçlükleri yaşarken psikolojik dayanıklılığı artırmak için de yapacağımız birçok etkinlik mevcut. Bu etkinlikler arasında en çok fayda sağlayanlar ise doğayla iç içe olabileceğimiz, bol oksijen ve güneşle temasta olduğumuz açık hava etkinlikleri. Uzmanlar böyle bir ortamda bulunmanın insan olarak ruhsal sağlığımızı olumlu yönde etkileyeceğini belirtiyor.

Açık hava etkinlikleri dışında düzenli fiziksel egzersiz de dengeli bir ruh sağlığı için oldukça önemli. Üstelik fiziksel egzersiz yapabilmek için mutlaka spor salonuna gidilmesi şart değil. Evde de egzersiz yapabilirsiniz ve daha güzeli ise açık havada yapabileceğiniz yürüyüşler olur. Bu aktiviteler de ruh sağlığımızı önemli düzeyde etkiler.

Açık havada yapılan etkinlikler, düzenli egzersiz ve sevdiklerimizle vakit geçirmenin yanı sıra kendimizi keşfetmemiz de ruh sağlığımızı etkiliyor. Bu noktada kendimize; “Bana ne iyi geliyor, hobilerim neler, bana iyi hissettiren kişiler ve ortamlar neler, kişisel alanım ne? sorularını sorabiliriz. Bu soruların cevaplarını bulmamız kendimizi keşfetmemiz için sağlayacaktır. Hangi yaşta olursa olsun kendimizi dair farkındalığımız ne kadar fazla ise o derece iyi bir ruh sağlığına sahip olabiliriz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir