Sömestr Tatilinde Gezebileceğiniz İstanbul’un En Özel Müzeleri

Sömestr tatilinde çocuklarınız için hem keyifli hem de faydalı aktiviteler arıyorsanız; İstanbul size en iyi seçenekleri sunuyor. İstanbul hem tarihi hem de kültürel güzellikleriyle bambaşka bir şehir ve bu şehrin tarihi mekanları her yaşta tekrar tekrar keşfedilmeyi hak ediyor. Sömestr tatilini fırsata çevirip çocuklarınızla keyifle şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Biz de size İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken beş müzeyi öneriyoruz.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı’nın bu listenin ilk sırasında olmasının özel bir nedeni var. Uzun süredir renovasyon sürecinde olan bu özel mekan Temmuz ayı itibariyle kapılarını yenilenmiş haliyle tekrar açtı ve yenilenmiş Yerebatan Sarnıcı görülmeyi kesinlikle hak ediyor.

Bizans İmparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılan sarnıç, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar sebebiyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak biliniyor. Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bir bazilika bulunduğundan, Bazilika Sarnıcı olarak da anılıyor.

Uzunluğu 140 metre, genişliği 70 metre olan dikdörtgen biçiminde bir alanı kaplayan dev sarnıç, toplam 9 bin 800 metrekare alanı kaplıyor. Yaklaşık 100 bin ton su depolama kapasitesine sahip olan sarnıçta, 9 metre yüksekliğinde 336 sütun bulunuyor. Halk arasında “ağlayan sütun”, “gözyaşı sütunu” olarak bilinen gözyaşına benzer işlemelerin bulunduğu sütun ile Roma dönemi heykel sanatının şaheserlerinden sayılan iki “Medusa Başı”, tarihî sarnıcın simgeleri arasında yer alıyor.

BİLGİ İÇİN

Topkapı Sarayı Müzesi

Tarihi yarımadanın en önemli simgelerinden Topkapı Sarayı Müzesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun geride bıraktığı en önemli eserlerden biri. Fatih Sultan Mehmet’in isteği üzerine 1460-1478 yılları arasında inşa edilen saray; Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında kalan Tarihi Yarımada üzerinde bulunuyor. Bu görkemli yapı, Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze önemli mihenk taşlarının görülebileceği muhteşem bir tarihi simge…

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alan İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul’un müzeleri arasında bambaşka bir yere sahip. Ana bina haricinde Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi’ne de ev sahipliği yapan bu benzersiz müze, arkeoloji adına görsel bir ders niteliği taşıyor. Gülhane semtinde yer alan müzeyi tur programınıza mutlaka dahil etmelisiniz.

BİLGİ İÇİN

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Tarihi yarımadadaki müze turumuza Sultanahmet’teki Türk ve İslam Eserleri Müzesi ile devam ediyoruz. Dünyanın en iyi halı koleksiyonlarından birine sahip olan bu müzede el yazmaları, cam objeler ve nadir sanat eserleri sergileniyor. Türk ve İslam tarihini incelemek için harika bir müze gezisine hazır olun.

BİLGİ İÇİN

Panorama 1453

Son önerimiz diğerlerinden bir miktar farklı olsa da çocuklara tarihi anlatmak ve sevdirmek için harika bir seçim. İstanbul müze ve tarihi yapıları arasında en yenilerden biri olan Panorama 1453, ziyaretçilerine kentin fethini yeniden yaşatıyor. Topkapı Kültür Parkı sınırları içerisinde yer alan müze mutlaka görülmeli…

BİLGİ İÇİN

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir