İzlemeniz Gereken 10 Doğa ve İklim Belgeseli

İklim krizi artık kaçamayacağımız, görmezden gelemeyeceğimiz bir gerçek ve alabileceğimiz bireysel önlemler muhakkak var. Siz de bir yerden başlamak, hem kendiniz hem çevrenizi bilinçlendirmek, hem de çocuklarınız için sürdürülebilir bir dünya bırakmak için bir adım atmaya ne dersiniz? İzlemeniz gereken 10 doğa ve iklim konulu belgeseli sizin için listeledik…

BEFORE THE FLOOD (2016)

‘Earth Alliance’ organizasyonunun kurucu ortağı ve oyuncu Leonardo DiCaprio’nun National Geographic ile bir araya gelerek yapımını üstlendiği ‘Before the Flood’ belgeseli iklim değişikliğine ve yükselen su seviyelerine dikkat çekiyor. İnsanlar sebebiyle yok olan ormanları ve yok olan iklimi gösteren bu belgesel aynı zamanda izleyenlere ne gibi çözümlere katkıda bulunabileceklerini gösteriyor. 

I AM GRETA (2020)

Genç aktivist ve 2019’da Time dergisi tarafından ‘Yılın İnsanı’ seçilen Greta Thunberg’i takip eden ‘I Am Greta’ belgeseli, Thunberg’in iklim değişimine dikkat çekmek için başlattığı okul grevi kampanyasına dikkat çekiyor. 

DAVID ATTENBOROUGH: A LIFE ON OUR PLANET (2020)

Netflix’te çıktığı andan itibaren oldukça ses getiren bu belgesel, Sir David Attenborough’nun dünya hakkındaki görüşlerini öne çıkarıyor. İnsanların yarattığı çevre kirliliğine dikkat çeken Attenborough, atmosferde yükselen karbon dioksit oranlarından iklim değişimine kadar birçok sorunun altını çiziyor. Doğada kaybettiklerimizi anarken hemen değişime geçmemiz gerektiğini söyleyen Attenborough, izleyenlere yapabilecekleri küçük değişimlerin büyük etki yaratabileceğini vurguluyor. 

2040 (2019)

Avustralyalı film yönetmeni Damon Gameau’nun yönettiği ‘2040’ belgeseli, iklim krizinin altını çiziyor. Kızına daha iyi bir dünya bırakabilmek için bu çevre projesini başlatan Gameau, doğayı geri kazanabileceğimizi söylerken çevreye olan zararı gösteriyor. 

CHASING CORAL (2017)

Mercan ağartmasının gerçekte ne anlama geldiğini, neye benzediğini ve neden iklim değişikliğinin inkar edilemez bir göstergesi olduğunu bilmiyorsanız, Netflix’in ‘Chasing Coral’ belgeseli sizi detaylı bir şekilde bilgilendirecek. Mercan resiflerine verilen zararı vurgulayan bu belgesel, küresel ısınmadan, yükselen okyanus derecelerine kadar pek çok çevre sorununun altını çiziyor. 

SEASPIRACY (2021)

Dünyanın okyanuslarındaki kirliliğe dikkat çeken ‘Seaspiracy’ belgeseli, sürdürülebilir olmayan balık avcılığından, plastik atıklara kadar pek çok sorunu ortaya çıkarıyor. Okyanuslardaki üzücü istatistikleri ortaya çıkaran bu belgesel, insanların doğaya ne kadar zarar verdiğini bir kez daha hatırlatıyor. 

KISS THE GROUND (2020)

Woody Harrelson’ın anlatımı ile çekilen bu belgesel, iklim değişiminin çözümlerini inceliyor. Toprağın verimini öne çıkaran ‘Kiss the Ground’ belgeseli, atmosferin zarar görmesi ile toprağın verimsizleştiğini anlatıyor. 

CLIMATE CHANGE: THE FACTS (2019)

BBC tarafından yapılan bu belgeselde Sir David Attenborough, iklim değişikliğinin gerçeklerini anlatıyor. Doğanın güncel durumunu anlatan belgeselde bilim insanı James Hansen ve aktivist Greta Thunberg ile röportajlar da var. İklim değişikliği sebebiyle dünyadaki canlıların %8’nin tükenmek üzere olduğunu vurgulayan ‘Climate Change: The Facts’ belgeseli küresel ısınmanın tüm ekosisteme zarar verdiğini anlatıyor. 

ICE ON FIRE (2019)

Yine Leonardo DiCaprio’nun işbirliği ile çekilen ‘Ice on Fire’ belgeseli, eriyen Arktik buzulların dünyada olacak etkilerini anlatıyor. Bilim insanları ve uzmanlar ile röportajlar içeren bu belgesel, buzul erimesinin ekosisteme olacak etkilerini tartışıyor. Karbon emisyonunun azaltılması gerektiğini savunan belgeselde yenilenebilir enerjiler ve sürdürülebilir projelerin altı çiziliyor. 

THIS CHANGES EVERYTHING (2015)

Dünya genelinde iklim değişikliği sebebiyle en çok etkilenen 7 toplumu inceleyen bu belgesel, 211 çekim günü ile dört senede çekildi. Naomi Klein’in ‘This Changes Everything’ adlı kitabından uyarlanan belgesel Abi Lewis tarafından yönetildi. İklim değişikliğini durdurmak için hükümetlerin yasalarını değiştirmesi gerektiğini vurgulayan belgesel, doğanın bozulması ile toplumların ne kadar etkilenebileceğini gözler önüne seriyor. 

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir