Mutlaka İzlenmesi Gereken, İlham Veren 10 Biyografi Filmi

14 Kasım Dünya Sinema Günü kutlu olsun… Bu özel gün vesilesiyle size mutlaka izlenmesi gereken 10 film önerisiyle geldik. Bu 10 filmi neye göre seçtiğimize gelince… Kabul edelim ki “Gerçek bir yaşam hikayesi” ibaresini gördüğümüz film ya da diziye daha büyük bir merakla yaklaşıyoruz. Özellikle son bir kaç senede yerli dizi ve filmlerde de gerçek hikayeler izlenme rekorları kırıyor. Biz de bu listede tüm zamanların en iyi biyografi filmlerini  bir araya getirdik. Listemizde yer alan en iyi biyografi filmlerini IMDB puanı en yüksek filmler arasından seçtik…

Schindler’s List (1993) IMDB: 8.9

“Schindler’s List”, biyografi türünde yapılmış en başarılı yapımlar arasında gösterilmektedir. Steven Spielberg yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan film, 12 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve 7 farklı dalda Oscar ödülü kazanmıştır. Filmin konusu; Alman işadamı Oskar Schindler’in İkinci Dünya Savaşı döneminde kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırarak onların hayatını kurtarması anlatılmaktadır.

Goodfellas (1990) IMDB: 8.7

Martin Scorsese yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan “Goodfellas”, 1990 yılında izleyiciyle buluşmuştur. Nicholas Pileggi’nini “Wiseguy” adlı kitabından sinemaya uyarlanan film, Henry Hill ismindeki genç bir gangsterin hayat hikayesini anlatmaktadır. Hayatı suçla dolu bu adam, hikayesiyle ilgi çekmektedir.

The Wolf of Wall Street (2013) IMDB: 8.2

“The Wolf of Wall Street” ismiyle vizyona giren “Para Avcısı” filmi, ünlü yapımcı Martin Scorsese yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Jordan Belfort’un “Para Avcısı” isimli otobiyografik romanından sinemaya uyarlanan film, bir borsacının hayatını konu etmektedir. Başrollerini Leonardo DiCaprio ve Margot Robbie’nin paylaştığı “The Wolf of Wall Street” filmi, 5 farklı dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

The Irishman (2019) IMDB: 8.2

Netflix’in 2019 yılında yayınladığı “The Irishman”, İkinci Dünya Savaşı sırasında organize suç örgütü lideriyle bir arada çalışmış, savaşta gazi olan döneminin en sert ve azılı isimlerinde mafya tetikçisi Frank Sheeran’ı dilinden izleyiciye anlatılıyor. Oyuncu kadrosunda Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci gibi usta aktörlerin yer aldığı yapım mutlaka izlenmesi gereken bir film.

Green Book (2018) IMDB: 8.2

2018 yılında vizyona giren ve en iyi senaryo ödülünü alan Green Book, İtalyan bir Amerikan mahallesinde yaşayan Tony Lip ile Ünlü Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley’in macera ve dram dolu hikayesini anlatıyor. Ünlü müzisyenin organizasyon için gitmek istediği yerlerde siyahilere düşman olanların olduğunu bilmektedir. Bu yüzden bu bölgelerden uzak durmalı ve onun güvenli yerlerden götürecek bir şoföre ihtiyaç duymaktadır. Bunun için işinin en iyisi olan Tony Lip ile çalışır. İkili bu zorlu yolculuklarında farklılıklarını bir kenara bırakmak ve kendilerini geliştirmek zorundadır.

Into the Wild (2007) IMDB: 8.1

Jon Krakauer’in 1996 yılında yayımlanan “Into the Wild” adlı kitabından sinemaya uyarlanan film, Sean Penn yönetmenliğinde beyazperdeye taşınmıştır. En iyi biyografi türünde yapımlar arasında gösterilen Into the Wild, Christopher McCandless ismindeki bir gencin macera dolu hayatını konu etmektedir.

Bohemian Rhapsody (2018) IMDB: 8.0

Queen grubunun ünlü ismi Freddie Mercury’nin hayatını konu alan film, Bryan Singer yönetmenliğinde beyazperdeye taşınmıştır. 2018 yılının Ekim ayında gösterime giren filmin başrollerinde Rami Malek, Brian May, Ben Hardy ve Gwilym Lee rol almaktadır. Adeta dünyayı şarkılarıyla kasıp kavuran Mercury’yi anma niteliği taşıyan film, ünlü solistin ikonik şarkılarını ve hayat hikayesini izleyicilere aktarmaktadır.

The Imitation Game (2014) IMDB: 8.0

The Imitation Game ismiyle vizyona giren “Enigma” filmi, Morten Tyldum yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. İkinci Dünya Savaşı dönemini yansıtan yapım, İngiliz istihbaratının tüm cabalarına rağmen Enigma şifresini bulmaya çalışması anlatılmaktadır. Nazi Almanyası’nın çok özel olarak hazırladığı Enigma, gizli bir şifrelemeye sahiptir. İngiliz hükumeti ülkenin en iyi hacker, kripto ve şifre çözücü beyinlerini bir araya toplayacaktır. Şifre çözücüler arasında en dikkat çeken isimi ise genç profesör Alan Turing ve ekibi olacaktır.

Lion (2016) IMDB: 8.0

Abisinin dönmesini bekleyen küçük bir Hintli çocuk o gelene kadar tren vagonunda uzanmaktadır. Ansızın uyuyakalan çocuk, trenin hareket ettiğini ve bulunduğu yerden giderek uzaklaştığını fark edecektir. Calcutta’ya kadar giden çocuk artık hem evsiz hem de ailesizdir. Avustralyalı bir aile tarafından evlat edilen çocuk, ailesini bulmak için elinden geleni yapacaktır.

Cinderella Man (2005) IMDB: 8.0

Cinderella Man ismiyle vizyona giren “Külkedisi Adam” filmi, ünlü yapımcı Ron Howard yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Filmin konusu; dünyaca Cinderella Man lakabıyla tanınan ünlü boksör James J. Braddock’un hayatını anlatmaktadır. Braddock’un yaşam öyküsüne dayanan film, ailenin Amerika’da meydana gelen büyük ekonomik kriz dönemi yaşadığı zorlu hayat mücadelesini bir kez daha ekrana taşımaktadır.

Total
0
Shares
Facebook 0
Tweet 0
Pin 0
Reddit 0
Mail 0
WhatsApp 0

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.