Performans Sanatının Usta İsmi Ulay’a Veda

Performans sanatının usta ismi, Ulay adıyla tanınan Alman sanatçı Frank Uwe Laysiepen 76 yaşında hayata veda etti. Ulay, analog fotoğraf ve Polaroid ile yaptığı çalışmalarla 1960 ve 1970’li yıllarda özellikle dikkat çekmişti. Uzun süredir kanserle mücadele eden Ulay, bu mücadelesinin filmini de yaparak ses getirmişti.

Sanatçı olmak isteyen gençlere “Her şeyden önce, sanat eğitimi almadan önce sanatı yeniden tanımlayın. Eğer sanatı yeniden tanımlayamayacaksanız hiç başlamayın” diye tavsiyelerde bulunan Ulay’ın, Marina Abramoviç’le gerçekleştirdiği performans şu anda Sakıp Sabancı Müzesi’nde süren ‘Akış’ isimli sergide yer alıyor. 

Marina Abramoviç’ten Veda Mesajı

Ulay’ın vefatının ardından gözler sanatçının uzun süre büyük aşk yaşadığı Marina Abramoviç’e çevrildi. Ünlü sanatçı Ulay’a Marina Abramovic Institute’un hesabından kendi imzasıyla yayınladığı bir mesajla veda etti: “Arkadaşım ve eski partnerim Ulay’ın öldüğünü öğrendim ve büyük bir üzüntü içindeyim. Sıra dışı bir sanatçı ve insandı, derinden özlenecek. Tek teselli sanatının ve mirasının sonsuza kadar yaşayacak olması.”

Total
0
Shares
Paylaş 0
Tweet 0
Pin'le 0
Paylaş 0
Paylaş 0
Paylaş 0

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir