Aşık Olmak Sağlığa İyi Geliyor!

Aşk sadece ruhumuza değil sağlığımıza da iyi geliyor. Seratonin, endorfin, adrenalin, dopamin ve oksitosin hormonlarının salınmasıyla gerçekleşen aşk, en büyük faydasını ise kalp sağlığı üzerinde gösteriyor. Aşık olmanın sağlık üzerindeki kanıtlanmış faydalarını gelin birlikte inceleyelim!

Antidepresan Etkisi Yaratıyor

Aşık olduğumuzda salgıladığımız dopamin, endorfin ve seratonin gibi hormonlar hem mutluluk yaratıyor hem de antidepresan etkisi yaratıyor. Gerçekten aşıksanız kaygı ve mutsuzluk yerine mutluluk hissetmeniz gerektiğini unutmayın.

Kalp Krizi Riskini Azaltıyor

Aşk stres değil huzur yaratır. Bu nedenle de uzun vadede kalp krizi riskini azaltır. Çünkü mutlu ve huzurlu bir ilişki yaşayan çiftlerde uyku kalitesi iyidir, stres hormonu seviyesi ise düşüktür. Bu iki durum da kalp krizi riskini azaltır.

Daha Uzun Yaşatır

Tek başına yaşayan kişilerde depresyonun ve sağlıksız beslenmenin daha sık, sigara ve alkol tüketiminin fazla olduğu görülüyor. Yapılan araştırmalar tek başına yaşayan kadınların ortalama 2 yıl, erkeklerin de ortalama 6-7 yıl daha kısa yaşadığını ortaya koyuyor.

Tansiyona İyi Gelir

Yapılan bilimsel çalışmalar sıcak bir kucaklaşma sonrası 10 dakika sevgi dolu bir konuşma yapmanın tansiyonu düşürdüğünü ortaya koyuyor. Bu etkinin temelinde vücutta artan gevşeme hormonu oksitosin yatıyor. Vücuttaki stresin azalması, uyku kalitesinin artması, kişisel bakım ve beslenme düzeninin kaliteli olması da tansiyon dengesi üzerinde olumlu etkiler gösteriyor.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir