Yeni Yıl Kararlarını Hayata Geçirmek İçin Öneriler

Yeni yıl demek yeni kararlar demek ancak karar almaktan daha zor bir şey varsa o da bu kararları hayata geçirmek. Tam da bu kararları hayatımıza dahil etmeye çalıştığımız dönemde uzman psikologların önerilerini birlikte dinleyelim…

Hedefleriniz anlamlı ve ölçülebilir olsun

Alınan kararın hayata geçirilmesi için ön koşul onların ayakları yere basan, gerçekleştirilebilecek hedefler olmasıdır. Yapıp yapamadığınızı gözlemleyebildiğiniz ölçülebilir hedefler seçmek en doğrusudur.

Sizin için gerçekten önemli olmalı

Bazen günlük koşuşturma içinde esas istediğimize vakit ayırmak çok zorlaşabiliyor. Hayallerinize ulaşmanız için atmanız gereken adımları önem sırasına koyun ve buna göre zaman ayırın. Sizin için hayati önem taşıyan kararlarınıza daha fazla zaman ayırmanız gerekecektir.

Planlamanın önemi

Kararları hayallerden ayıran en önemli konu gerçekleştirme potansiyellerinin size bağlılığı ve yüksekliğidir. Birçok karar, planlama eksikliği nedeniyle başarısız olur. Plan, amaçlarınızı başarmak için yaptığınız tasarımdır. İyi yapılmış bir plan hem kendinizi takip etmenizi hem de belirsizlikleri ortan kaldırmanızı sağlar.

Harekete geçmek için beklemeyin

Kararı verdiniz ve yeni yıla girdik. Artık ötelemeyin, hemen başlayın!

Kendinizi takdir edin

Sizin kararınız, sizin başarınız… Kendinizi desteklemesi gereken de elbette sizsiniz. Takdiri dışarıdan değil içeriden bekleyin ve kendinizi desteklemeyi ihmal etmeyin.

Değişime açık olun

Zaman zaman aldığınız karara giden yolda plan değişikliği yapmanız gerekebilir. Şartların sürekli değiştiği dünya düzeninde kararlarınıza giden yolda seçtiğiniz planlar için esnek olmanızda fayda var. Unutmayın, bir hedefe ulaşmanın bin bir farklı yolu var!

Total
0
Shares
Facebook 0
Tweet 0
Pin 0
Reddit 0
Mail 0
WhatsApp 0

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir