Çin Astrolojisi ve Çin Burçları

Latin astrolojisine göre güneş burcumuzu, yükselen burcumuzu hatta ay burcumuzu bile biliyor, gezegenlerin hareketlerini yakından takip ediyoruz. Peki Çin Astrolojisi hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Beş bin yıllık bir geçmişe sahip olan Çin Astrolojisinde, burçlar doğum yılına göre belirlenir. Çin Astrolojisinde burçlar 12 hayvanla temsil edilir. Peki Çin burcu nedir? Çin burcu nasıl hesaplanır? Çin burcunuzun özellikleri nelerdir? Hepsi bu yazıda…

Çin Astrolojisi Nedir?

Çin astrolojisi de Latin astrolojisi gibi insanı 12 değişik burç ve sembolle tanımlar ancak Latin astrolojisinin aksine Çin astrolojisinde kişinin burcunu bulmak için doğum yılı kullanılır. Latin astrolojisi yıldız sistemleri ile ilgilidir, Çin astrolojisi ise hayvanlar halkasından meydana gelir. Yıllık burçlardan oluşan Çin astrolojisinde her yıl bir hayvanı temsil ediler. Erkek ve dişi kutupların simgelenmesi ile açıklanan iki zıt güç Yin ve Yang olarak isimlendirilir. Bu iki gücün temsilcileri ise Güneş ve Ay’dır. Bunlara tahta, ateş, toprak, metal ve su elementleri de eklenir Çin astrolojisinin temel yapısı böylece oluşmuş olur.

Çin Burcu Hesaplama

Çin burcunuzu merak ediyorsanız, aşağıdaki tablodan doğum yılınızı bulabilirsiniz.

Çin Burcu Özellikleri

Fare

Çin astrolojisine göre Fare burçları, zeki, içten ve cömert insanlardır. Oldukça sosyal olan Fare burçları toplumla kaynaşma konusunda başarılıdır. İş hayatlarında da hırslı ve başarılı olann Farelerden öncü iş insanları çıkar.

Öküz

Liderlik vasıfları oldukça yüksek olan Öküz burçları, sessiz, dayanıklı ve çok çalışkandır. Kolay kolay sarsılmayan bu güçlü burç genellikle geri adım atmaktan hoşlanmaz ve kararlarının peşinden sonuna kadar gider.

Kaplan

Zevk ve maceraya düşkün olan Kaplan burçları karşılaştıkları problem ve güçlüklerle baş edecek kadar tutkulu ve enerjiktir. Yaşama sevgiyle bağlı olan Kaplan burcu insanları her zorluğun üzerinden enerjileriyle gelir.

Tavşan

Affedici, hoş ve zarif Tavşan burçları sosyal olmalarının yanı sıra tutuculardır da. Kuşkucu ve tedbirli yapıları nedeniyle özellikle iş hayatında önemli başarılar elde eden Tavşan burçları, duyarlılıklarıyla da bilinirler.

Ejderha

Sosyal hayatlarında çabuk sevilen ve hemen fark edilen Ejderha burçları, oldukça sosyal ve eğlencelidir. Cömert ve zeki Ejderha burçları işlerinde çok başarılı olurlar. Konuşmadan önce derin derin düşünen Ejderha insanlarının kötü özellikleri ise yargılamayı sevmeleridir.

Yılan

Yapılan iyilik ve kötülükleri unutmayan, oldukça kindar olan Yılanlar, cazibeli ve şık kişilerdir. Karar veremediklerinde içgüdüleriyle yön bulurlar, yıllar geçtikçe daha olgun ve bilge bir yapıya kavuşurlar.

At

At burcu kişiler, özgür ve ruhsal yönden bağımsızdırlar. Sosyal konularda başarılı olsalar da özgür ve bağımsız tarafları onları isyankar yapabilir. Hayatı tüm yönleriyle yaşamanın keyfine varan At burçları oldukça maceraperesttirler.

Keçi

Zarif, yaratıcı, görgülü ve dikkat çekici Keçiler, biraz negatif yapıdadırlar. Genellikle tatminsiz ve huzursuz olan Keçi insanları, sezgiler konusunda ise mükemmeldir. Bu da onları sosyal ilişkilerinde çok başarılı kılar.

Maymun

Zeki ve gözlemci Maymun burçları, fazla kuşkucu olmaları nedeniyle yorulurlar. Bir şeyi kafalarına koyduğunda yapmak için her şeyi yapan Maymun burçları, amaçlarına ulaşamadıklarında çocukça tepkiler verebilir. Bu burç insanları ilişkilerinde pek sadık olamayabilir.

Horoz

Çalışkan, kurnaz ve becerikli Horoz burçları, bir konuda karar verirken her şeyi öğrenmek ve değerlendirmek isterler. Kendilerini övmeyi ve ön plana çıkartmayı seven Horoz burçları, para konusunda çok tutumlu değildir. Özellikle kişisel konularda harcama yapmaktan kaçınmayan Horoz insanları, fedakar yapıları nedeniyle çevreleri tarafından sevilirler.

Köpek

Dürüstlükleri ve güvenilirlikleri ile bilinen Köpek burçları, aynı zamanda oldukça inatçıdırlar. Kendileri ve partnerlerine karşı dürüst ve güvenilir olan Köpek burçları bazen aşırı meraklı olmaları nedeniyle çevrelerini rahatsız edebilir. İnsanların hatalarını bulup düzeltmekten hoşlanırlar. Bu yüzden iş hayatlarında çekinilen kişiler olurlar.

Domuz

Mükemmel arkadaş ve harika bir iş ortağı olan Domuz burçları, güçlü zekaları nedeniyle kolay işler ya da hedeflerden hoşlanmazlar. Çevrelerine karşı oldukça hoşgörülü olan Domuz burçları, içten ve dürüst insanlardır. Sizi hiçbir zaman yalnız bırakmayacak ve doğru yolu gösterecek mükemmel dost ve eşler bu burçtan çıkar.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir