Evliliğe İlk Adım: Ailelerin Tanışması

Evlenme teklifini aldınız ve bu yolda ilk adım olan “Evet” cevabını verdiniz. Bir an önce geleneklerin gerektirdiği aşamaları yerine getirmeye ve sevdiğiniz ile bir ömür sürecek birlikteliğe başlamayı hayal ediyorsunuz. Bundan sonra sıra ailelerin tanışmasına geliyor ve onların da sizin birbirinizi sevdiğiniz kadar olmasa da karşılıklı anlaşabilmelerini umuyorsunuz.

Tanışma Merasimi Nerede Gerçekleşir?

Evlenmeden önce ailelerin tanışması önemli bir gelenektir. Bazı durumlarda tanışma merasimi olmadan direkt kız isteme törenine de geçilebilir. Ancak her işi üslubunca yapmayı, örf ve adetleri yerine getirmeyi istiyorsanız ilk başta ailelerinizi tanıştırmanız iki aile için de makul bir karar olabilir. Ailelerin tanışması, genellikle kız evinde olur; ancak bazı aileler dışarıda bir yemekte tanışmayı isteyebilir. Böyle bir durumda mekan ve zaman belirlenerek buluşma meydana gelir.

Geleneklere uygun olarak kız evinde tanışma; erkek tarafının tanışmak için gelmeyi istediklerini bildirmesi ve kız tarafının da kendilerine uygun bir günde onları davet etmesi ile gerçekleşir. Kız evi, o güne yönelik olarak dip köşe temizlik yapmaya başlar. Tanışma gününe kadar süren telaş ve heyecan gün geçtikçe artarak devam eder. Ta ki o gün gelip de her şey olup bitene kadar ayaklarınız yerden kesilmiş bir vaziyette günleri geçirirsiniz.

Ailelerin Tanışmasında Hediye Almak Gerekir mi?

Evlilik hazırlıkları öncesi aileler birbirleriyle tanışma aşamasında hediye alışverişine girmemeleri başlardaki karşılık manevi duyguların paylaşılmasına olanak tanır. Eğer iki taraf da aynı şehirde oturuyor ise kız evi, bir akşam yemek sonrası ya da hafta sonu gün içinde erkek evini ağırlayabilir. Bu şekilde olduğunda çay ve ikramlıklar servis edilir. Eğer başka bir şehirden geliyorlarsa erkek evininin yemeğe davet edilmesi misafirperverlik açısından uygun olabilir. Erkek evi de eli boş gitmemek için bir buket çiçek, bir kutu çikolata ya da tatlı gibi küçük şeyler alabilir. Bunlar bireysel olmayan, aile üyelerinin tümünü ilgilendiren, ağız tatlansın niyetiyle ve başta iyi bir etki bırakmak için alınan küçük hediyelerdir.

Ailelerin Tanışmasına Nasıl Hazırlanmalısınız?

Evinize davet ettiğinizden beri yüreğiniz ağzınızda hazırlık yapıyorsunuz. Evin her köşesi temizlendi ve düzenlendi; ama bir türlü ne giyeceğinize ve saçlarınızı nasıl yapacağınıza karar veremiyorsunuz. Bunun evlilik hazırlıkları için ilk adımlar olduğunu unutmamalı ve nişan ya da düğüne hazırlanır gibi hazırlanmamalısınız. Sade; ama özenli bir elbise seçerek hafif bir makyaj yapmanız, ilk tanışma için iyi bir izlenim bırakmanızı sağlar. Saçlarınızı da evde kendiniz yapabilirsiniz ya da sadece bir fön çektirebilirsiniz.

Hazırlık aşamasında, akrabalarınızın gelip gelmemesi konusunda kararsız kalıyorsanız sevgilinizden birkaç tüyo almaya çalışabilir, onların tarafından kimlerin geleceğini öğrenebilirsiniz. Eğer çekirdek aile olarak gelecekler ise siz de planlarınızı buna göre yapabilirsiniz. Evlilik hazırlıkları öncesi aileler ile tanışma merasimini de kolaylıkla atlattıktan sonra düğüne doğru heyecanlı adımlarınızı sıklaştırabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir