Bir Nişan Geleneği: Nişan Bohçası

Evlenmeye karar verdiyseniz ve biraz da âdetlerinize düşkünseniz koşuşturması çok ama heyecanı tatlı olan nişan bohçası yapılacaklar listenizin başında yer alır. Türk geleneklerine göre hazırlanan nişan bohçaları içindekiler ve süslemesi ile zamanla değişmektedir, ancak eski yerini ve önemini hâlâ daha koruyor.

Nişan Bohçası Nasıl Süslenir?

Geçmişte nişan bohçaları için sandık bohçası alınır ve bohçanın çevresi kurdele ile süslenirdi. Günümüzde ise küçük sandıklar alınarak tül ve kurdelelerle süslenmektedir. En çok kullanılan nişan bohçası süsleme malzemeleri tül, kurdele, renkli ipler ve “sticker” adı verilen çıkartmalardır. Çoğu nişan bohçasının üzerinde gelinin ya da damadın zevklerine göre renkler uygulanmaktadır. Son üç sene öncesine kadar geleneksel bohça hazırlama ve süsleme yöntemi mevcut iken, şimdilerde sosyal medyadaki tasarım sayfaları nedeniyle süsleme çeşitleri de farklılık göstermektedir. Gelin adaylarının yaratıcılıklarını kullanmasından dolayı da farklı modeller oluşmuştur.

Bohça hazırlarken sadece içine konulan eşyalar değil, dış yapısı da oldukça önemlidir. Nişan bohçaları genellikle şatafatlı ve süslü olmaktadır. Bu kuralı unutmadığınız sürece nişan bohçalarının üstünü istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

Tül genişliğini sandığın boyutuna göre ayarlarken, kurdeleyi de üzerine fiyonk şeklinde yapıştırabilirsiniz. Bunların yanı sıra saten kumaşlar oldukça kullanışlı ve son derece kaliteli bir görüntü vermektedir. Desenli ya da düz seçeceğiniz saten bir kumaşla bohçayı kaplayabilirsiniz. Dilerseniz bu kumaşı kadife olarak seçebilir ve bohçanın kenarlarını püsküllerle çevreleyebilirsiniz. Kadife ve püsküller Osmanlı zamanını hatırlatacağı için gelenek ve göreneklere daha uygun bir seçim olacaktır. Tüm bu süslemeleri göz önüne alarak zevkinize göre bir seçim yapmalı ve bohçanın daha güzel bir görünüme sahip olmasını sağlamalısınız.

Nişan Bohçası Süsleme Malzemeleri Nelerdir?

Nişan bohçası süsleme malzemeleri, nişan bohçası modelleri ile doğru orantılı olarak değişmektedir. Bohça çeşitleri 4’e ayrıldığı için süsleme ve malzemeler de farklı olarak kullanılmaktadır.

  1. Bohça bezi ile hazırlanan eşyalar için şık bir kumaş bulmanız gerekmektedir. Bu kumaşın üstünü makas ile birlikte istediğiniz gibi şekillendirmeli ve kurdele yardımıyla süslemelisiniz. Eğer bohça bezini tercih edecekseniz malzeme olarak kumaş, makas ve kurdele yeterli olacaktır. Kumaşın boyutu kadar kurdele keserek hediye paketi haline getirebilirsiniz.
  2. Geleneklere uygun bir sandık tercih ediyorsanız sandık boyutunda bir tül almalı ve sandığı bu tül ile kaplamalısınız. Tülün üzerine isterseniz sticker ya da yine kurdele kesebilir ve zevkinize uygun bir şekilde süsleyebilirsiniz. Sandığı tül ile kaplarken silikon vb. bir yapıştırıcıya ihtiyacınız olacaktır. Tülün üzerine ise istediğiniz süslemeyi yapabilirsiniz.
  3. Günümüzün modası olan kutu şeklinde bir bohça hazırlayacaksanız kesinlikle damatlık ya da gelinlik şeklinde hazırlamanız gerekmektedir. Bunun için en uygun ve pratik olan yol ise kutunun boyutlarını alarak yapışkanlı bir kağıt bastırmanız olacaktır. Yapışkanlı kağıdı yapıştırdıktan sonra herhangi bir süsleme yapmanıza gerek yoktur. Yine de yapmak istiyorsanız tül ve püsküllerden destek alabilirsiniz.
  4. Son olarak nişan bohçasını bavul ile birlikte hazırlayacaksanız en şık ve güzel süslemeyi yapacaksınız demektir. Beyaz bir tül alarak bavulun teker kısmından yukarı doğru sarmalısınız ve ortasını kurdele ile birleştirerek kelebek şekli vermelisiniz. Kurdelenin tam ortasına da güzel bir çiçek yapıştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra bavulun eninde dantel alarak bavula giydirebilir ve dantelin üzerine boncuklar yapıştırabilirsiniz. Bu sayede hem en kolay süslemeyi yapmış olacaksınız hem de çok şık bir görünüm elde edeceksiniz.

Nişan Bohçasının İçinde Neler Olur?

Nişan bohçaları kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı hazırlanır. Fakat yöreye göre bu kural değişebilir. Tüm bu eşyaları hazırlarken hepsinin nişan bohçası gibi süslü olması oldukça önemlidir. Özellikle gelinlere hazırlanan nişan bohçaları hem dışarıdan hem de içeriden oldukça gösterişlidir. Bohça hazırlamaya başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey nişan bohçası listesi hazırlamaktır.

Kadınlar için hazırlanan nişan bohçasının içinde; gecelik takımları en önemli eşyalardan biridir. Genellikle 2 ya da 3 çeşit gecelik takımı tercih edilir ve bunların kumaşları saten, pamuklu, penye olarak ayrılır. İkinci olarak iç çamaşırları ve sütyenler konulmaktadır. Bunların yanı sıra ayna ve tarak seti de unutulmamalıdır. Ayrıca ayakkabı, terlik, makyaj seti, çorap, elbise, parfüm, deodorant, çanta, lif ve bornoz takımı alınmaktadır.

Erkek nişan bohçası için gömlek ve kravat önceliklidir. Çoraplar, iç çamaşırları, ropdöşambr ve pijama da erkek nişan bohçasına koyulur. Tıraş takımı, parfüm, lif, havlu ve terlik gibi eşyalar en son eklenmektedir. Bohça içine ihtiyaç dahilindeki farklı eşyaları da ekleyebilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir