Çocuklara çevre bilinci aşılamak için yapılması gerekenler

Dünya Eğitim Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre, 12 yaşına kadar doğaya ve açık hava aktivitelerine düzenli maruz kalmayan çocuklar büyüdüklerinde doğayı ve çevreyi önemsemiyorlar. İşte tam da bu nedenle çevre bilinci yaratmak için çevre eğitimi ve doğayla temas şart!

Çevre Eğitimi Evde Başlar

Her konuda olduğu gibi çevre konusunda da eğitim ailede başlıyor. Çocuklar ebeveynlerini taklit ederek büyüdükleri içine evde ebeveynlerinden gördükleri büyük önem taşıyor. Bu yüzden çocuklarınıza, akrabalarınıza küçük yaştan itibaren yaşadığımız dünyanın doğal dengesini anlatın. Kedilerden, köpeklerden, böceklerden korkmayacak şekilde yetiştirin. Geri dönüşüm yapmayı öğretin. Bizlerin doğanın bir parçası olduğumuzu aktarın.

Doğada Zaman Geçirin

Hafta sonları çocuklarınızla doğa yürüyüşlerine ya da kampa çıkın. Olabildiğince doğada yapılabilecek aktiviteleri tercih edin. Eğer hafta sonu vakit bulamazsanız çocuklarınızla birlikte parklara gidin, piknik yapın.

Okul ve Öğretmenlerden Destek Talep Edin

Çevre eğitiminin okullarda veriliyor olması oldukça kritik bir nokta. Bu konuda bilinçli bireyler devletten, okullardan ve öğretmenlerden çevre bilincine dair derslerin ve aktivitelerin yapılmasını talep etmemiz gerek.

Sorumluluk Verin

Evinizde ya da bahçenizdeki çiçeklerin bazılarının sorumluluklarını çocuklarınıza verin. Hayvan sevgisi aşılamak için barınakları ziyaret edin ve sorumluluğu çocuğunuzla paylaşabileceğiniz şekilde hayvan sahiplenin.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir