Aralıklı Oruç Diyeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Aralıklı Oruç Diyeti (Intermittent Fasting), şu sıralar kilo vermek için yeni bir diyet arayışında olanların adeta gözdesi. Aslında Ramazan orucundan aşina olduğumuz bir beslenme stili… Uygulayanların kendilerini daha iyi ve hafif hissettiğini söylediği Aralıklı Oruç Diyeti hakkında merak edilenler bu yazıda…

Bu diyet üç ana üç ara öğün gibi bol öğünlü diyetlerden oldukça farklı. Uzun süre aç kalınıp sadece belirli saatler içinde beslenmeyi ve kalan sürelerde sadece sıvı alımını öngörüyor. Uygulayanların hızla kilo verdiği ancak kas kaybı yaşamadığı iddia edilen bu diyete başlamadan önce kronik bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmanızda fayda var.

5-2 ARALIKLI ORUÇ DİYETİ

Haftanın iki günü oruç, kalan beş günü ise normal beslenmenin söz konusu olduğu IF türü. Diyette oruç tutulan iki gün sadece 500 kalori almanız gerekiyor. Haftanın diğer günlerinde beslenme düzeniniz sağlıklı gıdalardan oluşmak şartıyla normal olarak devam ediyor. Seçilen iki gün birbirini takip etmeyen günler olması ise şart.

16-8 ARALIKLI ORUÇ DİYETİ

Diyetin bu türünde gün içerisinde 16 saat oruç tutmak gerekiyor Yemek yiyebileceğiniz saatler ise 12:00 ve 20:00 saatleri arasında kalmalı. En sık tercih edilen IF diyetinin bu türünde kahve, şekersiz, çay soda gibi içecekler istenildiği zaman ve istenildiği kadar tüketilebiliyor.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir