Cilt Sağlığı İçin Ramazanda Doğru Su Tüketiminin Önemi

Cilt Sağlığı İçin Ramazanda Doğru Su Tüketiminin Önemi

Vücutta su kaybı Ramazan ayında oruç tutarken dikkat etmemiz gereken önemli bir konudur. Ramazan boyunca günde yaklaşık 15 saat boyunca hiç sıvı alınmadığı düşünüldüğünde vücuttaki su seviyesinin düşmesi kaçınılmaz olur. Bu da yorgunluk ve baş ağrısına yol açabilir.

Bu durumu önlemek için iftar ve sahur arasındaki zaman dilimi en iyi şekilde değerlendirilmelidir. Ramazan ayında çevresel faktörlerin oruçla birleşmesinin cildi olumsuz yönde etkileyebileceğini ifade eden Aromaterapist Meltem Demir, uzun süre aç ve susuz kalmanın, ciltte kuruma, kırışma ve sarkma gibi sorunlara sebep olabileceğine dikkat çekiyor.

Canlı ve sağlıklı bir cilt için su çok önemli

Kişinin en güzel makyajı cildidir. Cildiniz ne kadar parlak ve bakımlı görünürse o kadar az makyaj yapmaya ihtiyaç duyarsınız. Bakımlı olmak için pahalı kremler ve maskeler kullanmak zorunda değilsiniz. Cilt tipimize uygun nemlendiriciler, gün içerisinde tekrarlanmalı ve gece yatmadan önce de son bir kez daha sürülmelidir. Özellikle göz çevresi ve dudaklar da unutulmamalıdır. Cildimizi gündüz evdeysek rahatlıkla güzel maske ve bakımlarla nemlendirip onun diri kalmasını sağlayabiliriz. Cilt bakımı yaparken öncelikle cildinizi bakım için temiz hale getirmemiz gerekir.

Evde pratik uygulamalar

Maden Suyu müthiş bir mineral kaynağıdır. Bu minerallerin cildi canlandırmada çok fayda sağlar. Cilt bakımınıza evinizde bulunan soda ile yüzünüzü yıkayarak veya bir pamuğa döküp cildinizi temizleme ile başlayabiliriz. Herkesin evinde zeytinyağı var yüzünüze yetecek kadar zeytinyağının içine biraz şeker koyun ve nazikçe yüzünüze, boynunuza masaj yapın. Ilık su ile yıkayın ve nasıl bir yumuşaklık hissedeceksiniz inanamazsınız. Bu cildimizi nefes almasını engelleyen tüm kirleri atacak ve cildimiz nefes almaya başlayacak. Zeytinyağı müthiş bir antioksidandır. Cildi yeniler, parlatır ve nemlendirir. Şekerin cildi canlandırma ve sıkılaştırma özelliği vardır. 

Örnek bir tarif

Yüzünüze ve boynunuza yetecek kadar süt, maske kıvamına gelecek kadar yaş maya ya da kuru maya. İyice karıştırın ve yüz, boyun, göz çevresi dahil her yere sürüp kuruyana kadar bekleyin. Cildiniz iyice gerildikten sonra ılık su ile yıkayın ve aromaterapik bitkilerden serumlarla cildinize son dokunuşu yaparsanız cildinizdeki farkı göreceksiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.