Evde Cilt Bakımının Püf Noktaları

Kadınlar için cilt bakımı oldukça önemlidir. Daha bakımlı ve taze bir cilde sahip olmak isteyenlerin mutlaka ciltlerine bakmaları ve çeşitli maskeler ile ciltlerini beslemeleri gerekir. Cilt bakımı söz konusu olduğunda, kadınların aklına genel olarak kozmetik ürünlere yönelmek ya da profesyonel cilt bakımına gitmek gelir. Oysaki zamandan ve paradan tasarruf ederek bakımlı bir cilde sahip olmak oldukça kolaydır. Birkaç pratik adım düzenli olarak uygulandığı takdirde cilt daha sağlıklı ve bakımlı bir görünüme kavuşacaktır. Evde pratik cilt bakımı yaparken göz önünde bulundurulması gereken iki unsur bulunur. Birincisi cildin yapısı, diğeri ise cildin neye ihtiyaç duyduğudur. Cilt yapısı göz önüne alınmadan yapılan uygulamalar cilde iyi gelmek yerine daha da sorunlu bir hal almasına neden olur. Bu açıdan evde cilt bakımı yaparken; yapılacak olan uygulamaların kuru, yağlı ya da karma ciltlerden hangisine uygun olduğuna dikkat edilmesi gerekir.

Gül Suyu Mucizesi

Cilt bakımının ilk adımı, cildi derinlemesine temizlemekten geçer. Düzenli olarak temizlenmeyen cilt, yapılan hiçbir bakıma yeteri kadar karşılık vermez ve cilt sorunları zamanla baş gösterir. Gün boyu toz ve kire maruz kalan gözenekler, makyaj uygulamaları ile tamamen tıkanır. Gözenekleri temizlemenin en iyi yolu ise cildi yatmadan önce mutlaka yıkamaktır. Sadece su ile yapılan yıkama işlemi derinlemesine cilt temizliği için yetersizdir. Cilt yapısına uygun bir temizleme jeli ya da bebek şampuanı ile cilt yıkanmalıdır. Daha derinlemesine temizlik için ise gül suyunun gözenek temizleme ve sıkılaştırılma özelliğinden faydalanılabilir. Gül suyu, tam manasıyla cilt dostudur. Bir pamuğa gül suyu dökerek cilt silindiğinde; gözeneklerdeki kir, yağ ve makyaj kalıntıları tamamen temizlenecektir. Ayrıca gül suyu, cilde detoks etkisi yaratır ve cildi doğal olarak nemlendirir. Gül suyu uygulaması tüm cilt tipleri için uygundur.

Bitki Çaylarının İyileştiriciliği

Bitki çayları metabolizma ve vücut sağlığı için oldukça önemlidir. İçilerek tüketilmesinin yanı sıra cilt yüzeyi farklı bitki çayları ile silinerek cilde sağlık kazandırılır. Melisa, biberiye, yeşil çay, papatya, kayısı gibi bitki çayları cilt gözeneklerini temizler, aynı zamanda gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar. Eğer cilt bakımı için vaktiniz yoksa demlemiş olduğunuz bitki çayı ile pamuğunuzu ıslatıp hem çayınızı içip hem de cildinize bakım yapabilirsiniz. Bitki çayı uygulamasını tüm cilt tipine sahip olan kişiler yapabilir.

Türk Kahvesi ile Peeling

Peeling, ölü derilerin ciltten soyularak atılma işlemine verilen addır. Bu işlemi haftada bir kez uygulamak yeterlidir. Türk kahvesinin tanecikleri ise oldukça etkili bir peelingtir. Kendinize yaptığınız türk kahvenizin fincanındaki telveleri yüzünüze sürebilirsiniz. Bunu yaparken yüzünüze çok baskı uygulamamalı, dairesel ve yumuşak hareketler ile kahve telvesini yüzünüze sürmelisiniz. Kahve peelingi ile cilt ölü deriden arınırken aynı zamanda cildin kan dolaşımı da hızlanır. Kahve içeriğindeki kafein ise cilde daha dinç ve aydınlık bir görüntü kazandıracaktır. Kahve peelingi cildi hassas ve alerjik olan kişiler tarafından uygulanmamalıdır.

Derinlemesine Nemlendirme 

Cildi nemlendirmek cilt bakımının vazgeçilemez bir parçasıdır. Cildi pratik ve doğal yollardan nemlendirmek için meyvelerden yardım alabilirsiniz. Örneğin salatalık soyarken kabuklarını yüzünüzde gezdirebilir, ya da avokado ve muz gibi meyveleri püre yaparak cildinize uygulayabilirsiniz.

Buz Gibi Tonik Uygulaması

Özellikle yaz sıcaklarında serinletici cilt bakım uygulamaları cilde oldukça iyi gelmektedir. Maden suyunu buz küplerinde dondurup, sabah uyandığınızda buz küplerini cildinizde dolaştırarak hem gözeneklerinizi küçültüp hem de maden suyunun mineralleri sayesinde cildinize bakım yapabilirsiniz. Düzenli olarak dondurucuda maden suyundan buz küpleri bulundurursanız sabahları mutfağa girdiğinizde bu basit uygulamayı yaparak cildinizin daha aydınlık, sağlıklı ve genç görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir