Evde Saç Boyamanın İpuçları

Saç stilini değiştirmenin en kolay ve ekonomik yolu kuşkusuz evde saç boyamaktır. Birkaç basit püf noktasına dikkat etmeniz halinde kuaförden farksız şekilde boyayabileceğiniz saçlarınızla modunuzu değiştirip yeni sezona hazırlanmak elinizde!

Saçınıza Yakın Tonlar Seçin

Yapmanız gereken sadece bir dip boya ve beyazları kapamak ise işiniz oldukça kolay. Yeni bir saç rengine geçiyorsanız da önce iyice araştırma yapmalı, ten renginize bu saç renginin uyup uymayacağını değerlendirmelisiniz. Zevkine güvendiğiniz bir kaç kişiden fikir almak da faydalı olabilir. Aynı zamanda ilk boya deneyiminde açıcı kullanmak yerine saçınıza yakın tonlarda değişiklik yapmak en sağlıklısıdır.

Kirli Saç Tercih Sebebi

Saçınızı boyamaya karar verdiyseniz ilk dikkat etmeniz gereken konu saçınızın kirli olmasıdır. Boyadan 2-3 gün önce yıkanmış saç boyama için en ideal olandır. Saçın kendine has doğal yağı, boyadaki kimyasallardan zarar görmesini engelleyecektir. Aynı zamanda alnınıza, kulaklarınıza ve ensenize krem sürerek boyadan etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Malzemeler Hazırsa Başlıyoruz

Öncelikle saçlarınızı güzelce tarayın. Boyamayı kolay hale getirmek için saçınızı birkaç parçaya bölün ve bu tutamları birer toka ile tutturun. Saçınızın yoğunluğuna ve uzunluğuna göre bir kutudan daha fazla boya kullanabilirsiniz. Doğru saç boyama dipten uca doğru olmalıdır. Fırçaya aldığınız boyayı diplerden başlayarak uçlara doğru iyice yedirin ve tüm saç tellerinin eşit oranda boyandığına emin olun.

Talimatlara Dikkat

Hazır boya kutularında boyama işlemine dair tüm talimatlar yer alır. Özellikle de ilk kez evde saç boyuyorsanız bu talimatları defalarca kez okumanızda fayda var. Alerji için bölgesel bir test yapmanız gerekebilir. Aynı zamanda bir alarm kurarak bekleme süresini kaçırmamaya dikkat edin. Boyanın saçınızda gereğinden fazla kalması rengin yanlış tutmasına ya da çok açılmasına neden olabilir.

Yıkama Zamanı

Bekleme süresi dolduğunda saçınızı ılık su ile nazikçe yıkayın. Yıkama suyu berraklaşana kadar boyayı akıtmaya devam edin. Ardından şampuanlama ve kremleme işlemlerine geçebilirsiniz. Tüm adımları geçtiğimize göre saçlarınızı mutlulukla kullanabilirsiniz. Sonuç istediğiniz gibi değilse tekrar boyamak için en az iki hafta beklemeniz gerektiğini unutmayın!

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir