Pelvik Kaslarınızı Güçlendirin: Kegel Egzersizi

Sağlıklı bir yaşam için kas sağlığının önemi tartışılmaz. Her ne kadar spor yaparak büyük kas gruplarımızı çalıştırsak da pelvik kaslar da çalıştırılması gereken kas grupları arasındadır. Özellikle de doğum sonrasında vajinada meydana gelen değişimler ve genişlemeler ilerleyen zamanlarda idrar kaçırma ve mesane sarkması gibi ciddi problemlere neden olabilir. Bu sorunların önüne geçmek için kegel egzersizi hayati önemdedir. Kegel egzersizi ne işe yarar, ne gibi faydaları vardır, nasıl yapılır diye merak ediyorsanız işte cevapları…

Kegel Egzersizi Nedir?

Kegel egzersizi, pelvik kasların çalıştırılmasıdır. Peki pelvik kasını nasıl buluruz? İdrarınız geldiğinde tuvalete oturun. Hızlı bir şekilde idrarınızı bırakın ve geri çekin. İdrarınızı durduğunuz ve geri çektiğiniz sırada bir kasılma hissedeceksiniz. Kasılmanın meydana geldiği yer tam da pelvik kasıdır. Bu harekete pelvik kasınızı bulduğunuzu anladığınız ana kadar devam edin.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizi tuvalet dışında yapmak da mümkün. Bunun için bir misket ya da bilyenin üzerinde oturduğunuzu ve bu misketi içe ve yukarıya doğru kaldırıyormuş gibi pelvik kaslarınızı sıktığınızı hayal edin. İlk seferde bu kasları üç saniye kadar kasın, ardından üçe kadar sayarak rahatlayın. Pelvik taban kaslarınızda belirgin bir “sıkma ve kaldırma” hissetmiyorsanız veya idrar akışınızı yavaşlatamıyorsanız, kadın doğum uzmanınız size bu konuda yardımcı olabilir. Pelvik taban kasları çok zayıf olan kadınlar pelvik taban kas eğitiminden yararlanabilir.

Kegel Egzersizi Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Kegel egzersizlerinin etkisini dört haftadan sonra almaya başlarsınız ancak kalıcı bir etki için sürekli spor yapmak gerektiği gibi sürekli bu kas gruplarını da çalıştırmanız gerektiğini unutmayın ve her gün en azından birkaç kez bu uygulamaya devam edin.

Total
1
Shares
Facebook 0
Tweet 0
Pin 1
Reddit 0
Mail 0
WhatsApp 0

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir