Hareketsiz Yaşam Diyabet Riskini Artırıyor

Araştırmalar Avrupa’da diyabet görülme sıklığı en yüksek ülkenin Türkiye olduğunun söylüyor. 14 Kasım Diyabet Günü vesilesiyle diyabette organ hasarı ve ortaya çıkabilecek diğer hastalıkların önlenmesinde erken teşhis büyük önem taşıyor. Konuya dikkat çekmek için önemli bilgileri sizin için derledik.

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, tam anlamıyla tedavi edilemeyen ve bu nedenle ömür boyu süren bir hastalık. Diyabet tedavisinde amaç kan şekeri yükselmelerini ve kan şekeri düşmelerini önlemekten geçiyor. Kan şekeri ayarı sağlandığında komplikasyonların gelişimini önlenebiliyor veya gelişmiş komplikasyonların seyrini yavaşlatılabiliyor. Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun (IDF) verilerine göre tüm dünyada 20-79 yaş aralığındaki nüfusun 425 milyonu diyabet hastalığına sahip. 2045 yılında bu rakamın %48 artarak 629 milyona ulaşacağını, başka bir deyişle her 11 kişiden birinin diyabetli olacağını gösteriyor. Avrupa’daki en yüksek diyabet sıklığına sahip Türkiye’de ise 7 milyonun üzerinde diyabetli bulunuyor.

Sebepsiz kilo kaybı diyabet belirtisi olabilir

Diyabet tanısının gecikmesinin, yüksek şeker nedeniyle kardiyovasküler hastalıklar, farklı organ hasarlarına yol açabiliyor. Bu nedenle düzenli sağlık kontrolüyle hastalığın erken teşhis edilmesinin önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Özellikle hareketsiz yaşam, yanlış beslenme ve fazla kilolar Tip 2 diyabete zemin hazırlıyor. Doğru beslenme ve egzersiz yaparak Tip 2 diyabet riskinin azaltılabileceğini söyleyen uzmanlar, sinsi bir şekilde gelişen bu hastalığın belirtilerini şöyle sıralıyor: Ailenizde ve yakınlarınızda diyabet tanısı varsa siz de genetik olarak bu hastalığa yakınsınızdır. Geceleri acıkmalar yaşıyorsanız, çok sık idrara çıkıyorsanız, çok su içiyorsanız bunların nedeni diyabet olabilir. Kendini sürekli yorgun hissetme, geçmeyen ve sık tekrarlayan enfeksiyonlar, uykusuzluk, görme problemleri, diyet yapmadan sebepsiz kilo kaybı da diyabet belirtileri arasında yer alıyor. Bu problemleri yaşıyorsanız bir doktora danışmanız gerekiyor.

Düzenli kan ve idrar tahlili yaptırın

Tip 2 diyabet tedavisinde diyet ve egzersizin yanı sıra ilaç ve insülin de kullanılıyor. Yağlı, ambalajlı gıdaların, karbonhidrattan zengin, şekerli besinlerin kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor. Ayrıca sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıkları mutlaka bırakılması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Doktorunuzun önerdiği aralıklarla kan ve idrar tahlillerinizi, kontrollerinizi yaptırmak, egzersiz yapamıyorsanız en azından günde yarım saat yürüyüş yapmak, dışarı çıkarken ani şeker düşmesine bağlı olası bilinç kaybı yaşayabileceğinizi düşünerek, yanınızda hastalığınıza dair acil durum kartı taşımak alınabilecek önlemler arasında gösteriliyor.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir