Gülümseme Sırasında Vücutta Neler Oluyor?

Sayısız bilimsel araştırma, içten bir gülümsemenin çevremizdeki insanlara sıcaklık yaydığını ortaya koyuyor. Yine sıcak bir gülümsemeyle çevremizin ruh halini nasıl yükseltebileceğimizi hepimiz biliriz. Peki gülümsemenin etkisi bunlarla sınırlı mı? Araştırmalar, gülümsemenin sadece ruh halimize değil vücudumuza da sayısız faydası olduğunu açıklıyor. İşte gülümsediğimizde vücudumuzda olanlar…

Kas gerginliğini azaltır

Gülmenin yüz, boyun, omuz ve karındaki kaslar üzerinde gevşetici etkisi vardır.

Stres hormonunu düşürür

Daha çok gülümseyen insanların stres hormonları düşük oranlara sahiptir. Düşük stres düzeyi, fiziksel olarak değil, duygusal olarak da dinlenmiş hissettirir.

Büyüme hormonunu artırır

Loma Linda Üniversitesi araştırmacıları gülünen bir ana dahil olmanın bile büyüme hormununu %87’ye kadar artırdığını ortaya çıkardı.

Kalp hastalıkları riskini azaltır

Gülmek kan dolaşımını canlandırarak kandaki oksijenlenmeyi artırır. Bu artış felç, kardiyovasküler rahatsızlık ve kalp krizi riskini azaltır.

Bağışıklık sistemini destekler

Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre gülmek hormonları kontrol altında tutarak NK hücreleri, lenfositler, B hücreleri ve T hücreleri gibi gibi bağışıklık sistemi maddelerinin uygun şekilde fonksiyon göstermelerine yardımcı olur.

Kan şekerini düşürür

2012’de 19 diyabetik hastanın üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmada gülmenin yemek sonrası yetersiz insülin varlığında glükoz ekskürsiyonunu geliştirerek kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Uyku kalitesini artırır

Japon araştırmacılar akşamları gülmenin vücudu daha fazla melatonin üretmek konusunda teşvik ettiğini keşfetti.

Acıyla başa çıkmaya yardımcıdır

Oxford Üniveritesi’ndeki araştırmacılar gülmenin kişinin acıya olan toleransını yükselttiğini ortaya koyan bir çalışmaya imza attı.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir