Vücudunuzu Yeni Mevsime Hazırlamak İçin Öneriler

Havaların soğumasıyla birlikte soğuk algınlığı, grip ve nezle sorunlarıyla hastanelere başvuranların sayısı artarken, uzmanlar sonbaharı daha sağlıklı geçirip kışa da sağlıklı girmek için alınabilecek temel bazı önlem ve önerilere dikkat çekiyor. Öne çıkan önerileri ve sağlıklı kalmak için yapılabilecek temel adımları sizin için derledik.

Aşı yaptırın: Grip aşılarının sihirli bir gücü yok ama gripten korunmanın da tek gerçek yolu olduğu biliniyor. Hastalık öncesi yapılacak aşının faydalı olma. olasılığı oldukça yüksek. Bu nedenle doktorunuza danışarak yıllık aşı planınızı yapabilirsiniz.

Rengarenk beslenin: Değişik günleri değişik renklere ayırın, örneğin bir gün sarı renkli gıdaları yiyebilirsiniz (greyfurt, bal kabağı, mısır, elma), diğer bir gün koyu yeşil olanları tercih edebilirsiniz (brokoli, pırasa, kara lahana) kırmızı ve moru da ihmal etmeyin. Bu plan hem dengeli beslenmenizi sağlar hem de beslenme planınızı daha keyifli ve uygulanabilir hale getirir.

Bol bol yoğurt yiyin: İçindeki bol kalsiyumla kemik erimesini önler. Yüksek tansiyon riskini azaltır. Kolit ve kabızlığa iyi gelir. Enfeksiyonları engeller. özellikle evde yapılan yoğurt bir mucizedir ve bu mucizeden faydalanmayı ihmal etmeyin.

Sebzeleri mevsiminde tüketin: Günümüz trendleri organik beslenmek olsa da, her şeyi mevsiminde yemek ve kendi bölgenizde yetişenleri tüketmeye özen göstermek gerekir.

Abur cuburdan uzak durun: Bu tür ürünleri besleyici bir değerleri olmadığı gibi genel vücut sağlığı açısından da son derece zararlı etkileri olabiliyor. Dolayısıyla mümkün olduğunca uzak durmakta fayda var. Abucr cubur yeme isteği ile mücadele için sakız, bol su tüketimi ya da bilinçli şekilde etiket okuma alışkanlığı yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

Cildinize önem verin: Dirsekleriniz kurumuş kaşınıyor ya da yüzünüzdeki T bölgesi içler acısı ise alacağınız kış önlemleri listesine cilt bakımını eklemeniz gerekiyor demektir. Cildinize uygun tipte nemlendirici ürünlerle kendinize vakit ayırmanın keyfini de yaşayabilirsiniz.

Duş alma sürenizi azaltın: Sıcak buharlı banyo ağrıyan kaslarınıza iyi gelebilir fakat cildinizin nemini de alıp götürür. Çözüm banyo zamanını kısaltıp ılık suyla yıkanmakta. Bu konuda dünyada oldukça popüler olan buz banyoları konunusunu incelemek isteyebilirsiniz.

Kışın da güneşten korunun: Güneşin zararlı ışınlarının yüzde 80’i bulut ve sisten geçer. Kırışıklık, benler ve cilt kanserinden korunmak için kışın da 15 ve üzeri faktörlü güneş kremlerinden destek almayı ihmal etmeyin.

Vitamin desteği: Yaşınıza ve yaşam temponuza göre vitamin desteği almak sağlıklı kalmak için önemli. Doktorunuza danışarak vücudunuzun ihtiyaçlarına yönelik düzenli vitamin ve gıda takviyesi destekleri ile mevsim geçişlerinden etkilenmeyebilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir