Yaz Aylarında Maske Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Korona virüs etkisinde geçen bir yaz sezonu yaşıyoruz. Pandemi nedeniyle hem kendimizi hem sevdiklerimizi hem de toplum sağlığını korumamız büyük önem taşıyor. Yapılması gerekenler aslında oldukça basit; maske kullanmak, hijyen kurallarına dikkat edip sık sık ellerimizi yıkamak ve sosyal mesafeyi korumak. Sorumluluk sahibi bireyler olarak bu önlemlerin hepsine uyduğunuzu biliyoruz ancak sıcak havalarda maske takmanın ne kadar zor olduğunun da farkındayız. Tam da bu nedenle sıcak havalarda maske kullanımını rahatlatacak önerilerimize mutlaka göz atın.

Yaz aylarında sıcak, nem ve terin etkisiyle maske kullanımı oldukça zorluyor. Maskenin temas ettiği yerlerde kızarıklık, kabuklanma, kuruluk ya da sivilcelenme sorunları da yaşanabiliyor. Ancak tüm bu olumsuzluklar bizi maske kullanmaktan alıkoyamaz. Peki yaz aylarında nasıl maskeler kullanmalıyız?

  1. Yaz sıcaklarında seçeceğiniz maskelerin nefes aldıran yapıda olmasına dikkat edin. Kalın dokulu, sert yapılı malzemelerden üretilen maskeler daha güvenli hissettirse de aslında nefes almayı zorlaştırarak yorulmamıza neden olabiliyor. Bu nedenle maske tercihinizi ter emen pamuklu kumaşlardan ya da spor kıyafetlerde kullanılan terleme karşıtı kumaşlardan yana kullanabilirsiniz.
  2. Maskenizin nemli olmamasına dikkat edin. Yaz aylarında ter ile maskelerin hızla nemlendiği bir gerçek. Bu da koruyuculuklarını düşürürken kullanım açısından da çok zorlayıcı olabiliyor. Bu nedenle çantanızda birkaç maske bulundurmaya ve nemlendikçe değiştirmeye özen göstermelisiniz.
  3. Yaz aylarında hem güneş gözlüğü hem de maske kullandığımızda işlerin daha da zorlaştığını kabul edelim. Kulak arkasındaki basıncın artması da iplerin canımızı yakması da cabası. Uzun süre dışarıda kalmak ve maske kullanmak zorundaysanız kulak arkanızda acıyan yerlere minik gazlı bezler koymayı deneyebilirsiniz.
  4. Tek bir kalın maske yerine iki tane ince yapılı tek kullanımlık maske kullanmak da iyi bir fikir. Bu hem nefes alışınızı kolaylaştırır hem de virüslere karşı sağlam bir bariyer oluşturur.
  5. İşin bir de estetik yönü var elbette. Güneşte maske ile dolaşmak istenmeyen şekilde ton değişikliklerine neden olabilir. Bu nedenle güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir