Son Zamanların En Çok Tercih Edilen Estetik Uygulamaları

Son yıllarda ameliyatsız estetik uygulamaları önemli oranda yaygınlaşırken hayatımıza bir çok estetik terim de dahil oldu. Dudak dolgusu, botoks, göz altı ışık dolgusu, nazolabial dolgu, jawline dolgu ya da masseter botoks… Medikal estetik alanındaki en popüler uygulamaların kullanım yerlerini ve etkilerini sizin için araştırdık.

Botoks

Artık botoksun anlamını bilmeyenimiz yok gibi… Botoks genellikle alında, kaz ayağı ve kaşları çatınca ortaya çıkan çizgiler için kullanılan, temel amacı kırışıklıkları ortadan kaldırmak olan bir uygulama. 1989 yılından beri uygulanıyor ve en popüler medikal estetik operasyonlarının başında geliyor. Botoks aynı zamanda koltuk altı bölgesinde de uygulanabiliyor. Özellikle fazla terleyen ya da fiziksel işler ile uğraşanlar için bir kurtarıcı olan botoks, bölgeye uygulanarak koltuk altı, el ya da ayakta oluşan terlemeleri önlüyor. Botoksun kalıcılık süresi 4-6 ay olarak belirtiliyor. Doğru uzmanlar tarafından doğru dozlarda uygulandığında harika sonuçlar veren botoks genç bir görünüme kavuşmak mümkün.

Masseter Botoks

Masseter botoksu, masseter kasının yer aldığı yüzün alt kısmının inceltildiği estetik prosedürü olarak tanımlamak mümkün. Massetter botoksu, yüzün alt kısmındaki şekil bozukluklarının tedavisini hedef alıyor ve yüzde erkeksi ve sert bir görünüme neden olan kare yüz şeklini küçülterek daha orantılı bir yüz şekli elde edilmesini sağlıyor. Masseter kasının fazla büyük olması sadece estetik açıdan değil, fiziksel olarak da kişiye rahatsızlık verebiliyor. Bu nedenle bu prosedür bazı durumlarda hem şekil hem de işlevsel olarak tedavi sunmak amacıyla da uygulanıyor. Diş sıkma tedavilerinde de tercih edilen bu uygulama medikal estetiğin gözdelerinden biri…

Dolgu

Dolgu, cilt altına enjeksiyon yöntemiyle uygulanan bir medikal uygulama. Dolgu, cilt altındaki bölgelere kırışıklıkları gidermek amacıyla yapıldığı gibi, dolgun göğüs ya da dudak görüntüsü sağlamak amacıyla da kullanılabiliyor. Hem çok kısa sürede gerçekleşen hem de diğer estetik operasyonlara göre daha uygun fiyatlı olan dolgu işlemi, en fazla yarım saat süren bir prosedür. Dolgu işlemi 4 ay ile bir yıl arası değişen sürelerde kalıcılık gösterirken, dudak dolgunlaştırma, elmacık kemiklerini belirginleştirme, derin kırışıklıkları doldurma, sivilce izlerini doldurma, çene ucunu belirginleştirme gibi pek çok farklı bölge uygulamasına da uygun.

Göz Altı Işık Dolgusu

Adını sıkça duyduğumuz bir dolgu çeşidi olan göz altı ışık dolgusu, cilt dokularının derinliğindeki hidrasyon seviyesini arttırarak, cilt rengini güzelleştirerek ve esnekliğini, sertliğini ve pürüzsüzlüğünü arttırarak ışığı daha iyi yansıtmasını sağlayan bir tedavi tekniği. Göz altı ışık dolgusunda kullanılan malzeme özel bir içeriğe sahip. Formülasyon, cildi güzelleştirmek ve parlaklaştırmak için cildin beslenmesini ve nemlenmesini arttıran, hiyalüronik asit ve gerekli besin maddelerinin (antioksidanlar, amino asitler, vitamin B6) bir karışımından oluşuyor. Göz altı ışık dolgusu işlemi ile göz altı bölgesi iki aşamalı bir süreçle gençleşiyor. Önce hyalüronik asitin etkisiyle  subkutanöz destekleyici tabaka güçlendiriliyor ve çukurlukların doldurulması sağlanıyor. Bu sayede koyu halkalar ve göz altı torbaları kamufle ediliyor. İkinci aşamada ise polivitamin ve aminoasit içerikleri sayesinde deride uzun süreli bir hücresel yenilenme sağlanıyor. Kalıcılığı ise 6 ay ila 1 sene arasında değişiyor.

Nazolabial Dolgu

Burun kanat yanlarından başlayıp ağız köşelerine dek uzanan oluğa “nazolabial oluk” adı veriliyor.. Doğduğumuz andan itibaren aslında yüzümüzün bir bileşeni olan bu oluk yaş aldıkça cildimizin nemini ve destek dokusunu kaybetmesiyle hem derinleşiyor hem de yer çekiminin etkisini sergilemeye başlıyor. Mimiklerimizin fazla aktif olduğu durumlarda bu, daha hızlı ve agresif bir gelişme gösteriyor. Derinleşen ve belirginleşen nazolabial oluk hiç istenmeyen asık surat görünümüne ve yorgun yaşlı bir ifadeye neden oluyor. Nazolabial dolgu uygulaması, konunun uzmanı olan kişiler tarafından, nazolabial alan üzerindeki çizgi veya olukların uygun şekilde hyaluronik asit ile doldurulmasını içeriyor. Hyaluronik asit, yıkım gerçekleştiren bir madde olmayıp, enjeksiyon bölgesindeki dokuları eritmiyor, tam tersi hücrelerin içerisine su çekilmesini sağlayarak hücrelerin, daha dolgun ve canlı olmasını sağlıyor. Bu uygulamanın kalıcılığı da altı ay ila 1 sene arasında değişiklik gösteriyor.

Jawline Dolgu

Jawline dolgu, çene hattı dolgusu olarak da tabir ediliyor ve çene kontürünü belirginleştiriyor. Uygulama ile çene öne alınıyor; çene ile yüz arasındaki uyumsuzluk gideriliyor veya daha kilolu gösteren belirginliğini kaybetmiş çene hatları ortaya çıkarılıyor. Çene ucu ve jawline dolgusu ile daha güçlü ve keskin hatları olan bir çene şekline ve çizgisine sahip olabilir, ifadenizi gençleştirebilirsiniz. Bu uygulamanın kalıcılığı da yine diğer dolgu uygulamaları gibi altı ay ila bir sene arasında değişiklik gösteriyor.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir