Yüz Yogası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nasıl ki sağlıklı beslenip egzersiz yaparak vücudumuzu sıkı ve formda tutmaya çalışıyorsak aynı durum yüzümüz için de geçerli. Kremler, yağlar, maskeler, kozmetik ürünler ya da medikal operasyonlar ile yaşlanma etkileri ile mücadele ederken aslında hiç para harcamadan ve günde sadece 10 dakika ayırarak yaşlanma etkilerinden kurtulmanız mümkün. Yüz yogası ile ilgili en çok merak edilenleri sizin için araştırdık.

Neden Yüz Yogası Yapılmalı?

Kozmetik, medikal ve estetik alanlarında her gün yeni bir teknoloji ile tanışıyor, yeni içeriklerle genç kalmanın yollarını arıyoruz. Ancak yeniliklerin peşinde koşarkenki ilham kaynaklarına baktığımızda çoğunlukla geçmişte denenmiş ve memnun kalınmış uygulamalarla karşılaşıyoruz. Face roller ve gua sha’nın eski Uzak Doğu masaj tekniklerinden olması gibi örneğin…

Yoga egzersizleri de vücudumuzdaki farkı kas gruplarını çalıştırıp hem ruhumuzu hem de bedenimizi gençleştiren, esneten en etkili egzersiz yöntemlerinden biri. Yüz yogası ise yoganın yüz bölgesi için uygulanan bir türü ve kırışıklarla savaşmadaki en etkili yöntemlerden biri. Hazırsanız başlıyoruz…

Sekiz Adımda Yüz Yogası

  1. Hafifçe gülümseyin, bu sırada yanakları yüz boşluklarına doğru sokun, yanak ve dudakları toplayarak bir balık suratı şekli yaratın. Bu şekilde 5-10 saniye bekleyin. Bu hareketi beş kez tekrarlayın.
  2. Kaşlarınızı kaldırın tutun ve öpücük verir gibi dudaklarınızı bükün bu hareketi dört kez tekrarlayın.
  3. İşaret ve orta parmağınızı her iki yanağınızın üstüne yerleştirin ve içeri bastırın. Derin nefes ile 10 a kadar sayın. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın. Çin bıyığı diye adlandırılan bu hareket burnun iki yanındaki nazobional çizgileri ve yanakları yukarı kaldırmak için gereklidir.
  4. Yanaklarınızı şişirerek nefesinizi içe doldurun ve nefesiniz bitene kadar havayı bir yanağınızdan diğerine aktarın. Bu hareketi üç kez tekrarlayın.
  5. İşaret ve orta parmağınızı kaşlarınızın üstüne yerleştirin. Yüzük ve serçe parmağınız ise burnun yanlarında olsun. 10 saniye kadar bastırıp nefesinizi verin. Bu hareketi 15 kez tekrarlayın. Alın ve göz çevresi için faydalı bir hareket olacaktır.
  6. İşaret parmağınız kaşlarınızda baş parmaklarınız ağızın iki yanındayken nefes alın. Parmaklarınız ile basınç uygulayın. Aynı zamanda da iki yöne doğru çekip gerginlik yaratın. 10 saniye bekleyin ve bir kez daha tekrarlayın.
  7. Dudaklarınıza “O” şeklini verip nefesinizi tutup ağzınızdan havayı üfleyin.
  8. Alt dudağınızı üst dudağınızın üstüne götürün ve burnunuza doğru iyice yaklaştırın. 10 saniye kadar bekleyin. 10 kez tekrarlayın.


Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir