Duyurulara Yön Veren Yeşil: Zümrüt

Beril mineralinin bir türü olan zümrüt, zengin yeşilinde sakladığı davetkar güzelliğiyle tarih boyunca büyük ilgi görmüştür. Olağanüstü rengi ile insanları büyüleyen taş, zaman içerisinde yeşilin bir çeşidine de adını vermiştir. Doğada bulunan bütün yeşil tonlarını içeren zümrüt, ışığa bağlı olarak en açığından koyusuna yeşilin bütün tonlarına sahip tek taştır. 

Yeşilin hayal edilebilecek en müthiş, en göz alıcı hali olan zümrüt, zengin taşlar arasında en çok tercih edilenlerdendir. Yüzyıllardır insanların hayatında olan zümrüt adının kökeni, “yeşil taş” anlamına gelen Yunanca “smaragdos”, Latince “esmeralda” sözcüklerine dayanır. Dünyanın her yerindeki müzelerde ve ülkemizde de Topkapı Sarayı’nda sergilenen nice efsane zümrüt mücevherleri, gören herkesin ilgisini çekmektedir.

Ürüne gitmek için tıklayın.

Her Toplumda Etki Yaratan Taş

Albenili yapısıyla tarih boyunca birçok toplumda büyük ilgi gören zümrüt, aynı zamanda birbirinden farklı mitolojik öyküye ve sayısız edebiyat eserine de konu olmuştur. “Efsanelerin taşı” olarak da adlandırılabilecek olan taş, birçok toplumda zenginliğin sembolü olarak görülmüştür. Yoğun ve derinliğe sahip karakteristik rengi ile zarafetin de simgesi olan zümrüt, tarihte ilk kez Mısır’da keşfedilmiş ve bulunan taş “Kleopatra’nın Madenleri” olarak kayda geçmiştir. Tarihin her anında ilgileri üzerine çekmeyi başaran taş, kimi toplumlarda ise şans getirici ve iyiliği artıcı olarak da görülmüştür. Ayrıca çok eski çağlardan beri Zümrüt, bereketi çağrıştıran bir taş olarak da anılmaktadır. Başka bir inanışa göre de şeytanın cennetten kovulurken alnından düşen ve Kutsal Kadeh’de yer alan taş zümrüdün ta kendisidir. Büyüleyici görüntüsüyle insanda romantik duygular da uyandıran ve aşk, sevgi arayan kişilerin özellikle kullanması tavsiye edilen taş, bazı toplumlarda da “Koşulsuz Aşk Taşı” olarak tarif edilmiş ve sevgililerin birbirine verebileceği en güzel hediye olarak düşünülmüştür.

Ürüne gitmek için tıklayın.

Zümrüt Taşının Duyulara Etkisi

İnsan psikolojisine etkisi yadsınamayacak kadar çok olan zümrüt, kişinin kıyafetlerde kendisini daha asil hissetmesini sağlar. Güzel görüntüsünden dolayı mutlu hissettiren taş gece davetleri, balo gibi özel etkinliklerde gece kıyafetleri ile kullanılmakla beraber, günlük hayatta da kullanılır. Zümrüt yeşili, doğanın içinden bir renktir ve insanlarda huzur ve güven hissi oluşturur. Zümrüt yeşili takılar, insana yüksek öz güven sağlarken, kendini daha değerli hissetmesini sağlar. Gerginlik ve heyecan duygularını azaltan taşın, açık tonlu renkleri ise duygusallığı artırır.

Ürüne gitmek için tıklayın.

Asırlardır mücevherlerde yaygın olarak kullanılan eşsiz taş, pırlanta ile beraber en çok kullanılan taşlardandır. Baştan çıkarıcı rengi ve göz dolduran asaletiyle bambaşka duygular hissettiren zümrüt, başta yüzük, küpe, kolye olmak üzere gerdanlık, bileklik gibi tüm takı formlarında yer bulur. Göz kamaştırıcı ve etkileyici rengi ile yüzyıllardır birçok toplumda çok önemli bir yere sahip olan zümrüt, mücevherleri süslemeye devam etmektedir.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir