Evde Mücevher Temizliğinin Püf Noktaları

Mücevherlerinizin aldığınız günkü güzelliklerini korumaları için her şeyden önce kullanma ve saklama koşullarına uymalısınız. Temizlik ve bakımları konusunda mutlaka kuyumcu yardımı şart değil, dilerseniz birkaç basit işlemle evde kendiniz de en sevdiğiniz mücevherlerinizin bakımlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Mücevherlerin Uzun Ömürlü Olması İçin Neler Yapılmalı?

Hayalinizdeki mücevhere sahip olmak kadar, onu özenle korumak ve saklamak da önemlidir. Aksi takdirde, özensiz bir kullanım ya da dikkatsiz saklama sonucu sizin için maddi ve manevi değere sahip, o çok değer verdiğiniz mücevheriniz çizilebilir, ışıltısını kaybedebilir hatta bozulabilir.

Mücevherinizin zarar görmesini önlemek için kıyafetinizi giydikten sonra takmalı, soyunurken de önce onu çıkarmalısınız. Saçınıza uygulayacağınız saç spreyinin, vücut parfümünüzün ve makyaj malzemelerinin takınıza zarar vermesini engellemek için bütün bu işlemler sonrasında mücevherlerinizi takmanız önemlidir.

Mücevherlerinizi Havalandırın

Mücevherlerinizi her kullanımdan sonra, yumuşak bir bez yardımıyla nazikçe silerek, ayrı ayrı kutular veya keseler içine kaldırmanız gerekir. Düzenli temizliklerini yapmadığınız ve ayrı ayrı saklamadığınız takdirde mücevherlerinizin renginde soluklaşma veya çizikler meydana gelebilir.

Ayrıca inci ve zümrüt gibi taşların uzun süreler kutuda saklanmaması, bu takılara ara ara hava aldırılması ve teninizle kısa süreli de olsa temas ettirilmesi gerekir.

Yumuşak Bezler Tercih Edin

Mücevherlerinizin daha uzun ömürlü olmalarını sağlamak için çamaşır suyu, kimyasallar, losyonlar, kozmetik maddeleri ile temasını önlemelisiniz. Eğer takılarınızın temizliğini evde kendiniz gerçekleştirecekseniz sert bezler veya nesneler kullanmaktan kaçınmalı, yumuşak bir bez veya fırça yardımıyla işlemi tamamlamalısınız.

Ilık Su Kullanın

Temizlik için ılık su kullanımı uygun olacaktır. Ilık suyun içerisine birkaç damla organik bulaşık deterjanı, sıvı sabun veya şampuan ekleyebilirsiniz. Ancak ekleyeceğiniz şampuan veya sıvı sabunun nemlendirici içermemesine dikkat etmeniz gerekir. Mücevherinizin kenarlarına sıkışan kirleri temizlemek için orta veya sert değil de sadece yumuşak bir diş fırçası kullanmanız uygun olur. Kurutmak için takılarınızı kağıt havlu üzerine koyabilirsiniz.

Sıcak suyun ve her türlü kimyasal içeren ürünün mücevherinizin rengini değiştirebileceğini unutmamalısınız.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir