Evde Geçen Zamanlara Hareket Katın: Dans Etmenin Faydaları

Dans; özgür ruhlu, dinamik ve hayat dolu insanların ömür boyu vazgeçemedikleri aktivitelerden bir tanesidir. Eğer siz de bu tutkuyu keşfetmeyi düşünüyorsanız, hiç durmayın! İşte dansın hayatınızı nasıl değiştirebileceğini özetleyen 7 madde!

Efsanevi filozof Friedrich Nietzsche’nin, “En azından bir kere olsun dans etmediğimiz her gün, kayıp bir gündür” derken, her zaman olduğu gibi yine bir bildiği vardı. Zira dünyada yerini doldurabilecek başka bir aktivite bulunmayan dans, müzikle birlikte, ruhunuzu başka hiçbir şekilde ulaşılamayacak yüksekliklere taşır. Eğer nasıl olduğunu merak ediyorsanız, işte kısa ve öz maddelerle dansın hayatınıza yapacağı 7 önemli katkı:

Dans, Kalbinizin Dostudur

Vücut sağlığınız için faydaları burada sayılamayacak kadar fazla olan dansın en önemli özelliklerinden bir tanesi, aerobik etkisi yaptığı için, uzun vadede kalp sağlığınıza olumlu etki etmesidir. Yapılan araştırmalar düzenli dans edenlerde kalp krizi riskinin yarıya kadar inebildiğini göstermiştir. Sağlığınıza katkı sağlayan çok şey olsa da, hiç şüphesiz dans bunlar arasında en eğlenceli olanlarından biridir.

Kendinize Olan Güveninizi Arttırır

Sevdiğiniz bir müzik çaldığında ritmik bir şekilde sağa sola sallanmayı bir kenara bırakacak olursak, dans etmek sosyal çekincelerden dolayı herkesin her canı istediğinde her yerde rahatlıkla yapabileceği bir aktivite sayılmaz. Utangaçlık ve çekingenlik gibi nedenler yüzünden dans pistine adım atmakta zorlanıyorsanız, bu korkunuzun üstesinden geldiğiniz takdirde zamanla kendinize olan güveninizin de arttığını, başka konulardaki gereksiz kısıtlamalardan da biraz daha arınmış bir hayat yaşamaya başladığınızı göreceksiniz.

Sizi Mutlu Eder

Burada altı çizilmesi gereken kelime endorfin. Vücudunuz, büyük ihtimalle daha önce de mutluluk hormonu olarak anıldığını defalarca duyduğunuz bu değerli hormonu belli başlı durum ve aktiviteler esnasında salgılar. Dans etmek de vücudunuzun endorfin salgıladığı aktivitelerden bir tanesi. Bu da dansın sizi hayattaki en önemli şeylerden birine, mutlu olmaya bir adım daha yaklaştırdığı anlamına geliyor. Daha fazla mutluluğa kim hayır diyebilir ki?

Etkili Bir Egzersizdir

Yaptıkça gücünüzün, dayanıklılığınızın ve esnekliğinizin geliştiğine tanık olacağınız bir aktivite olan dans; özellikle klasik egzersiz yöntemlerini uygulamayanlar için son derece yararlı olabilir. Dansa başlamanız ile birlikte doğal olarak ilk başlarda vücudunuzun zorlandığını hissedebilirsiniz fakat göstereceğiniz çabaların size bir geri dönüşü elbet olacaktır. Dans etmeye başladıktan sonra, zamanla, daha enerjik, daha güçlü ve daha dinç biri olacaksınız. Ayrıca bahsetmeden olmaz; düzenli dans etmek kilo vermenize de yardımcı olur.

Zihninizi Güçlendirir

Dans her ne kadar tamamen fiziksel bir olay gibi görünse de, işin içine girdiğiniz zaman durumun o kadar da basit olmadığının farkına varmanız uzun sürmeyecek. Kendinizi daha sakin ve mutlu hissetmenize yardım edecek olmasına ek olarak, dans etmek, hafıza ve karar verme becerisi gibi önemli zihinsel özelliklere de katkıda bulunuyor. Ayrıca araştırmaların da gösterdiği üzere dans, Alzheimer hastalığının etkilerini kaldırmaya da yardımcı oluyor.

Sizi Sosyalleştirir

Yalnız başınıza dans edemeyeceğinizi söyleyen bir kural olmasa da, dans etmek çoğu zaman sosyal bir aktivitedir. Partnerli ya da partnersiz birçok çeşit dans sayesinde, ortak bir tutku aracılığıyla yeni ortamlar keşfedebilir, yeni insanlar ile müziğin kuvvetlendireceği güçlü bir bağ kurabilirsiniz.

Eğlencelidir!

Şu bir gerçek ki bedeniniz ya da zihniniz için iyi olan her aktivite dünyanın en eğlenceli işi sayılmaz. Sırf sağlığınıza katkısı olacağı için çok da gönüllü olmadan yaptığınız birçok aktivitenin aksine, dans, sizin için faydalı olduğu kadar eğlencelidir de. Kendinize iyilik yaparken aynı zamanda hayatınızın en keyifli anlarından bazılarını da yaşamak size çekici geliyorsa, daha fazla düşünmeden dansa başlayın!

Dans; sanat, eğlence ve sporun tam kararında birleştiği eşsiz bir aktivitedir. Yeteneklerinizi, bedeninizi ve tutkularınızı keşfetmenin son derece keyifli bir yolu olan dans sayesinde her yaşta ve her ortamda vücudunuzu, ruhunuzu ve zihninizi yükseltebileceksiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir