Dünyanın En Gözde Noel Pazarlarına Yolculuk

İlk kez 14. yüzyılda Almanya’da kurulmaya başlayan Noel pazarları, artık tüm dünyaya yayılmış bir gelenek. Aralık ayında, yeni yıl ve Noel yaklaşırken dünyanın birbirinden hareketli şehirlerinde kurulan bu pazarlar, sadece şehir sakinlerini değil; tüm dünyadan ziyaretçileri de ağırlıyor. Biz de sizler için yeni yıl ruhunu sonuna kadar yaşayabileceğiniz, dünyanın en gözde Noel pazarlarını keşfe çıktık. Gelin 2024’ü karşılamaya sayılı günler kala Noel pazarlarına bir geziye çıkalım.

Wiener Christmas Market – Viyana, Avusturya

Viyana’da kurulan önemli Noel pazarları arasında Wiener Noel Pazarı, özellikle çocuklara ve ailelere yönelik yılbaşı etkinlikleriyle ön plana çıkıyor. Sokak tiyatroları, korolar, geleneksel kıyafetlere bürünmüş sokak sanatçıları ve eğlence programlarıyla sadece çocuklu ailelerin değil herkesin deneyimlemek isteyeceği bir atmosfere sahip. Habsburg Sarayları’nın çevrelediği alanda 3.000 metrekarelik bir buz pisti de bulunuyor. Pistin yanından şehrin eski ve dar sokaklarına uzanan tezgahlardaki el yapımı sabunların, parfümlerin ve taze pişmiş pretzel’lerin kokusu başınızı döndürebilir.

Aachener Christmas Market – Aachen, Almanya

Aachen Katedrali çevresinde kurulan Aachen Noel Pazarı, Avrupa’nın en iyi 10 Noel pazarı listesinde her zaman yerini almayı başarıyor. Özenle yapılan dekorlar ve ışık yerleştirmeleri için aylar öncesinden hazırlıklara başlanıyor. Her yıl farklı konseptte hazırlanan sahne gösterileri, yerli halkın olduğu kadar yabancı ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor. Bir yandan sıcak şarabınızı yudumlarken diğer yandan printen ismindeki, bölgeye has zencefilli kurabiyelerden tadarak bu özel gösterileri izleyebilirsiniz.

Basilica Christmas Market – Budapeşte, Macaristan

2022 yılında ikinci kez Avrupa’nın en iyi Noel pazarı seçilen Basilica Noel Pazarı, ödülünün hakkını verecek eşsiz bir atmosfere sahip. Pazar alanı, Macaristan’ın en yüksek ve en büyük kiliselerinden biri olan St. Stephen Bazilikası’nın önünde kuruluyor. Geniş bir buz pisti olan meydanda her sene farklı ışık gösterileri, açık hava müzikalleri ve konserler düzenleniyor. Yüzlerce el işi ve yiyecek tezgâhlarının içinde en yerel Macar ürünlerini bulabilirsiniz. Noel zamanına özel yapılan bir Macar şekerlemesi olan szaloncuko, tatil dönüşü sevdiklerinize getirmek için harika bir hediye alternatifi olabilir.

Grande Place Chrismas Market – Brüksel, Belçika

Belçika’nın dört bir yanına yayılan festival zinciri Plaisirs D’Hiver ya da diğer adıyla Winter Wonders’ın en görkemli halkası Brüksel’de gerçekleşiyor. Çikolata Müzesi’nin bulunduğu meydanda kurulan Grande Place Chrismas Market ise 2 km’lik uzunluğuyla şehrin en dikkat çekici Noel pazarı. Brüksel’in hem tarihsel hem de modern dokusunu keşfederken lezzetli çikolata kokularıyla başınız dönebilir. Ayrıca tarihi binaları hareketli sanat eserlerine dönüştüren video-mapping gösterileri, sokak performansları, konserler ve aile etkinlikleri de sizleri bekliyor.

Old Town Square Christmas Market – Prag, Çek Cumhuriyeti

Old Town Square Christmas Market, Prag’da Tryh Praha organizasyonu adıyla kurulan Noel pazarlarından en ilgi çekici olanı. Bunun en büyük sebebi ise pazarın, şehrin kalbi sayılan Astronomik Saat Kulesi’nin ve Orta Çağ’dan kalma evlerin etrafında olması. Ayrıca 25 metrelik yılbaşı ağacının şehrin gotik dokusuna karışan ışıklarıyla meydan adeta bir film setine dönüşüyor. Kurulan onlarca ahşap tezgâhta, el işlemeli masa örtülerinden geleneksel Çek üflemeli çalgılarına kadar hediyelik birçok seçenek bulabilirsiniz.

Tallinn Christmas Market -Tallin, Estonya

2019 yılında Avrupa’nın En İyi Noel Pazarı ödülünü alan Tallin Christmas Market; başkent Tallinn’de, Raekoja Plats meydanında kuruluyor. Atlıkarıncaların, dağ evleri görünümünde ahşap tezgahların, Kış Mağarası ve Noel Baba Evi’nin olduğu büyülü atmosferinde yeni yıl ruhunu yaşamayı da garanti ediyor. Tarihi Belediye Binası’nın yanında 1441 yılından beri her sene süslenen bir Noel ağacı bulunuyor. Bu ağaç, Avrupa’da sergilenen ilk Noel ağacı olmasından ötürü ziyaretçilerden de büyük ilgi görüyor. Çevredeki tezgâhlarda el yapımı yerel aksesuarların ve hediyelik alışverişinin yanı sıra, Nordik esintili sokak lezzetlerinden tadabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir