Meme Kanseri Hakkında Farkındalık Kazanmanın Önemi

1-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı sürerken Altınbaş olarak biz de bugün Altınbaş mavimizi bile pembe yapıyor ve tüm kadınları meme kanseri konusunda bilinçlenmeye davet ediyoruz….

Kanser hastalığına yakalanan her 4 kadından 1’inin meme kanserine yakalandığı biliniyor. Erken evre meme kanseri teşhisi için kendi kendine meme muayenesi şart. İşte meme kanserine dair bilinmesi gerekenler.

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücre gruplarından birinin değişime uğraması ve kontrolsüz olarak çoğalması nedeniyle oluşan tümör sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Kanserli doku, önce yakın çevresine sonra, memeye yakın lenf bezlerine yayılır. Zamanında tanı konulup tedavi edilmeyen hastalarda kanser diğer organlara yayılarak tedavisi olanaksız evreye geçer. 

Meme kanserlerinin son yıllarda görülme sıklığı oldukça arttı. Kanser hastalığına yakalanan her 4 kadından 1’inin meme kanserine yakalandığı biliniyor. Küresel ölçekteki istatistiklere göre meme kanserinin görülme sıklığı 100 binde 40-50 civarlarında hesaplanmaktadır.

Bunun yanı sıra ABD verilerine göre bir kadının hayatı boyunca meme kanserine yakalanma olasılığı 1/8 olarak ifade ediliyor.

Meme Kanserini Önlemede Farkındalık Şart

Meme kanserini önlemek için uzmanlar sağlıklı yaşam girişimleri; sebze ve meyveden zengin beslenme, haftada en az 150 dakika yürüme gibi orta düzey fiziksel aktivite yapma, sağlıklı kiloda olma, sigara ve alkolden uzak durma önerilerinde bulunuyor.

İkincil korunma önlemleri ise kendi kendine meme muayenesi yapmak, klinik meme muayenesi yaptırmak ve mamografi çektirmek. Erken tanı için, 20-40 yaşları arasında  ayda bir kendi kendine muayene yapılmalı,  gerekli görüldüğünde mamografi çektirilmelidir.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir