Ciddi Bir İlişki Yaşamanın İpuçları

Hayatının aşkını bulmak, bu aşkı bir ilişki haline getirmek ve sonra da ona gözü gibi bakıp korumak… Kadın erkek herkesin hayali bu, ancak çoğu zaman hayat koşulları, iç ve dış etkenler birliktelikleri sürdürme konusunda önümüze engeller çıkarıyor. “Hepimiz mutlu bir ilişkinin sırrı nedir?” diye kendimize ve birbirimize sorar hale geliyoruz. Peki bu konuda uzmanlar ne diyor? Ünlü psikolog, yazar ve sosyal bilimci David Niven, ’The 100 Simple Secrets of Great Relationships’te (İnsan İlişkilerinin 100 Sırrı) mükemmel bir ilişkiye ulaşmanın sırlarını açıklıyor. Gelin birlikte göz atalım…

Gerçekçi Olun

Peri masallarını severiz, romantik filmleri de ancak çoğunun gerçek yaşamlarla uzaktan yakından bir ilgisi bulunmaz. Niven’a göre bir ilişkide hayalleri partnerler arasındaki sevgiye dayandırmak en doğrusu. Büyülü olan sevginiz olmalı, masallardaki ikonik hikayelerle uyuşmasa da bu böyle…

Kıyastan Kaçının

Bu sadece bir ilişki için değil hayatın tüm alanları için de böyle… Hayatımızı başkalarınınkiyle kıyaslamak onu değiştirmez. Ancak yazara göre kendi hayatımız ile ilgili nasıl düşündüğümüzü değiştirir! Çevrenizdeki herhangi birinin ilişkisi ile kendi ilişkinizi kıyaslamaktan vazgeçin.

Açık Olun

Partnerinizle sizi üzen, mutlu eden, iyi ya da kötü hissettiren konuları paylaşmaktan çekinmeyin. Sessiz kalıp uzaklaştığınızda ne hissettiğinizi anlamak partneriniz için zor olacaktır. Hislerinizi ifade ederken açık olmayı unutmayın.

Kaliteli Zaman Geçirin

Hayatınızı paylaştığınız, aşık olduğunuz kişiyle zaman geçirirken sadece süreye değil zamanın kalitesine de önem verin. Gerçekten birbirinizle ilgilendiğiniz zamanlar, asla kopmayacak bağların temelini atar.

Ortak Zevkleri Besleyin

Ev, iş ya da çocuklarla ilgili sorumluluklar kendinize ve partnerinize ayırdığınız zamanı azaltmasın. Birlikte geçen zamanlarda keyifli ve eğlenceli bulduğunuz aktiviteleri yapmak ve ortak zevkleri paylaşmak ilişkinizi besler.

Kendi Başınıza da Mutlu Olmayı Bilin

Çoğumuz bir ilişkinin bizi tamamlayacağına, hayatımızdaki boşlukları dolduracağına inanırız. Oysa ki bir ilişki hayatınızdaki boşlukları doldurmaz. Önce kendinizle mutlu olmaya ve barışmaya çalışın. Sonra hayatınızdaki insanın iyi ve kötü günlerinizde sizinle duygularınızı paylaşmasına izin verin.

Ortak Geleceğinizi Planlayın

Pek çok kişi ilişkilerinin başarılı bir geçmişi varsa yapılması gereken her şeyin başarılmış olduğunu düşünme yanılgısı içine giriyor. Oysa ilişki geçmişe değil, geleceğe doğru inşa edilir. Ortak bir gelecek hayali kurmak ve bunu birlikte inşa edebilmek mutlu bir ilişkinin en önemli sırlarından biridir.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir