Tatil Valizine Eklemeniz İçin Beş Kitap Önerisi

Mayolar, şortlar, tişörtler, sandaletler, şapka ve kozmetikler… Tatil valiziniz sizce tamam mı? Evet, şezlongda uzanıp şemsiye altında keyifle okuyacağınız kitabı unuttunuz. Siz hala tatil kitabınızı seçmediyseniz son dönemlerin en çok satanlar listesinden beş önerimiz hazır bile!

1. Seninle Başlamadı / Mark Wolynn

Yaşadığınız deneyimlere yüklediğiniz anlamların size ait olmama ihtimalini hiç düşünmüş müydünüz? Bir başkasının travmasını yaşıyor, duygularını hissediyor olabilir misiniz? Sebepsiz yere üzgün ya da huzursuz hissetmenizin, geçmişte yaşadıklarınızdan bağımsız, bilinçaltınızın derinliklerinde gizlenen farklı bir nedeni olabilir. Kalıtsal aile travmalarının kişiliğiniz üzerindeki etkilerini merak ediyorsanız Mark Wolynn’in “Seninle Başlamadı” adlı kitabı, kendinizi daha iyi tanıma ve anlama sürecinize katkı sağlayacak harika bir eser! 

2. Kaplanın Sırtında / Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli’nin güçlü ve akıcı kaleminden 33 yıllık bir hükümdarlığın hikayesi… Tümüyle gerçek olaylara dayanan Kaplanın Sırtında-İstibdat ve Hürriyet, sadece II. Abdülhamid’in hikayesini değil; aynı zamanda dönemin ruhunu, anlayışını, isteklerini, hayal kırıklıklarını ve çok güçlü bir imparatorluğun çöküş aşamasında yaşanan üzüntüleri anlatıyor. Roman; yazarın II. Abdülhamid’in Selanik’e sürgüne yollanmasından sonra dış dünyayla tek bağlantısı olan hususi doktoru Tabip Yüzbaşı Atıf Hüseyin Bey’in günlüğünden yola çıktığı, Livaneli’nin uzun yıllar araştırarak ve kafasında tasarlayarak yazdığı bir eser.

3. Kapak Kızı / Ayfer Tunç

Ayfer Tunç, ilk kez 1992 yılında yayınladığı Kapak Kızı’nı ‘zemin aynı zemin, inşa aynı inşa’ olmak kaydıyla yeniden yazdı. Roman, bedensel çıplaklığı, kahramanlarını farklı nedenlerle sarsan bir travma olarak ele alıyor. Aile, hayat, aşk, kıskançlık, güzellik ve ahlak kavramlarını, alışılmış yorumların tuzağına düşmeden işliyor. Bunaltıdan ikiyüzlülüğe, anıların masumiyetinden yaşamın gerçeklerine uzanan soruların kuşattığı bu roman, aslında bütün soruları içeren tek bir soru soruyor: Kim daha çıplak?

4. Rahatlama Kitabı / Matt Haig

Gece Yarısı Kütüphanesi ve İnsanlar gibi sevilen kitapların yazarı Matt Haig, Rahatlama Kitabı’nda kendi deneyimlerinden öğrendiklerini, Marcus Aurelius, Emily Dickinson, James Baldwin gibi fikirleriyle ilham vermiş isimlerden edindikleriyle harmanlayarak yaşamın iniş ve çıkışları üzerine kısa ve umut dolu metinler sunuyor. Zihnin zindanlar yaratabileceğini ama yanında anahtarlarını da verdiğini gösteriyor bizlere. Mutluluğun ancak “olmanız beklenenleri” bir kenara bıraktığınızda filizlenebildiğini hatırlatarak, yaşama telaşı arasında şöyle bir yavaşlayıp, var olmanın güzelliği ve tahmin edilmezliğinin değerini bilmeyi yüceltiyor.

5. Kalk Yerine Yat / Şermin Yaşar

Hayat bazen bir uyku sersemliğiyle karşılar bizi.  Üstümüze bir ağırlık basar, olmayacak yerde uyuyakalırız, tutulup kalır her yanımız. Hep özlemini çektiğimiz bir ses gelip uyandırır sonra, “Kalk, yerine yat” der ve insan bu sesin sıcaklığına tutunur. Ve evet, herkes günün birinde yerini bulur.Şermin Yaşar’dan sağda solda uyuyakalmaktan tutulup kalmış, günün birinde uyanıp yerini bulmuş insanların sıradan ve bir o kadar da olağanüstü öyküleri…

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir