Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Pek çok kişinin hayalini kurduğu uzun ve sağlıklı saçlara kavuşmak sandığınız kadar uzun sürmeyebilir. Doğru saç uzatma yöntemleri uygulayarak saçları idealinizdeki hale getirebilir, basit ipuçlarıyla canlı ve uzun saçlara sahip olabilirsiniz.

Saç Kremlerini İhmal Etmeyin

Saçlarınız bir haftada istediğiniz uzunluğa erişemez. Ancak bu sürede saçınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. Saç uzatacaklara ilk öneri sabırdır, bakım sonraki adım olarak sayılabilir. Beslenen ve neme doyan saç hızlı uzar. Saçın beslenmesini sağlayacak takviyeler ilk kullanımdan itibaren yavaş yavaş uzamanın hızını arttırır. Saçların uç kısımlarına yoğunlaşarak süreceğiniz kremler ve haftalık maskeler ile her telin ayrı ayrı bakımını yaparak beslenmelerini sağlayabilirsiniz. Şampuanın ardından durulanan saça uygulanarak ideal bekleme süresinden (ürüne göre değişir) sonra arındırılan kozmetik kremler saçların beslenmesine, neme doymasına ve hızlı uzamasına yardımcı olur. Özel saç bakım yağlarıyla yapılacak 1 – 2 saatlik bakım kürleri de ortalama birkaç kullanımdan sonra farkını görünür kılmaya başlar. Yağların saç boyasının rengini deforme etmediğinden emin olmak gerekir. Yağ karışımı kullanıcı tarafından yapılacaksa bu konuda saç bakım uzmanlarına ve dermatologlara danışabilir, ünlü markaların hazır bakım yağlarını da kullanabilirsiniz. Hızlı saç uzatan şampuan gibi ürünler denenmeden önce eğer marka bilinmiyorsa eczacınıza veya dermatoloğunuza danışmanız tavsiye edilir.

Saçlarınızı Tararken Uzamasına Engel Olmayın

“En uzun saç benim olsun” diyenler, saçlarının uzamasını bekleyenler için küçük öneriler önce inandırıcı gelmeyebilir. Oysa saç uzatma konusunda en kilit noktalar küçük detaylardır. Saçları tararken hırpalamamak, çekerek koparmamak, saç kremi veya serum eşliğinde saçı taramak dökülmeyi ve saçın hasarını azaltarak daha gür ve uzun saçlara sahip olmanızı sağlar. Dökülen saçların yerine yenisinin çıkması zaman alacağından saçlarınız daha kısa görünür, üstelik yıpranan saç bozulan dokusu nedeniyle uzama hızını düşürür. Saçların kötü görünmesinin ana nedeni, sağlıksız olmasıdır. Yastık kılıfının sık sık değiştirilmesi, kılıf kumaşının elektriklenme yapmayacak tekstil ürünlerinden seçilmesi saçın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Duşta sıcak yerine soğuk su kullanarak hızlı saç uzatma yöntemleri arasında hayati önem taşıyan bir maddeyi gerçekleştirebilirsiniz. Kışın zor olsa da duş suyunu biraz olsun soğutabilmek bile saçlarınızda fark yaratacaktır.

Kırıkları Kesilen Saç Daha Çabuk Uzar

Kuaförler ve saç bakım salonlarında saçlara yapılan keratin yüklemeleri, özel kürler ve yıpranma karşıtı bakımlar yalnız saçın sağlıklı görünmesi için değil saç uzatmak için de yardımcı olur. Profesyonel bakım içinde saç kestirme de sayılabilir. Kırıkları alınan saçların daha hızlı ve sağlıklı uzadığı bir gerçektir. Kırıklar saçların uzun vadede koparak dökülmesine ve kısa görünmesine, kopan saçın yavaş uzamasına neden olur. Saç uzatmak için evde kullanılan şekillendiricilerden de feragat etmelisiniz. Maşa ve düzleştirici yerine direkt plakaya maruz kalmadığınız fön araçları ile saçlarınızı şekillendirebilirsiniz. Şekillendirme öncesi koruyucular sürerek, saçlarınızı kıracak tokalar kullanmayarak ve saçları güneşten de koruyan bakım spreylerinden destek alarak saç bakımınızda profesyonel seviyeye ulaşabilirsiniz.

Bedeninize Kulak Verin

Saç uzatmanın yolları araştırılırken saçın yavaş uzamasının nedenleri genellikle görmezden gelinir. Halbuki vitamin eksikliği, hormonal sorunlar, farklı kan hastalıkları saçların uzama hızını yavaşlatabilir. Saç uzatma teknikleri tek tek denenirken bir yandan uzman bir hekime muayene olabilir, kan değerlerinizi ölçtürebilirsiniz. Dengeli beslenme ve gerekli hallerde vitamin desteği ile de saç uzama sorununa kısa sürede çözüm bulabilirsiniz. Hücresel metabolizmanız yavaşsa güzellik merkezlerindeki dermapen, dermaroller gibi uygulamalardan faydalanabilir veya saç derinize elinizle masaj yaparak hücresel kan akışını hızlandırabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir