Saf ve Doğal Sabunlar İle Saç, Vücut ve Yüz Bakımı

Duş köpükleri, şampuanlar, yüz yıkama jelleri bir yana saf, doğal, mis kokulu kalıp sabunlar bir yana… Son yıllarda kaybettiği değeri yeniden görmeye başlayan kalıp sabunlar, doğal yağlar ve bitkilerden oluşan içerikleri ile aslında sadece bir temizlik değil aynı zamanda şifa kaynağı da. Hem saç, hem vücut hem de yüz temizliği ve bakımında etkin rolü olan sabunları ve faydalarını gelin birlikte inceleyelim.

Sabunları genel olarak üç kategoride incelemek mümkün. İlki en bilineni ve gelenekseli olan hamam sabunu… Hayvansal ya da bitkisel yağlardan elde edilen bu sabunlar daha çok zeytinyağı içerikli oluyor. İkincisi ise daha çok cilt ve saç bakımında kullanılan, zeytinyağı, badem yağı, argan yağı gibi içerikleri ve bitki özleri içeren sabunlar. Bir diğeri ise son yıllarda sıkça kullandığımız sıvılaştırılmış sabunlar. Bunlar kullanım açısından pratik olsa da içeriğinde daha çok kimyasal madde bulundurması nedeniyle ilk ikisi ile yarışamıyor.

Ne Kadar Doğal O Kadar İyi

Pek çok yerde kalıp sabun bulmak mümkün ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken ürünün içeriği ve üretim şekli. Boya, SLS, sentetik maddeler, paraben ve parfüm gibi içerikler sabunların doğallığını etkileyerek cildimiz için zararlı bir ürün haline gelmelerine neden olabiliyor. Sabunların etik koşullarda, sağlıklı ve güvenilir içeriklerle üretilmiş olmasına mutlaka dikkat edilmeli.

Hangi Sabun Ne İçin Kullanılmalı?

Yüz İçin Doğru Sabun Seçimi: Yüz temizliği için sabun seçerken en belirleyici husus cilt tipinizdir. Yağlı ve akneli bir cildiniz varsa, çay ağacı ve kombucha içeren sabunları tercih edebilir; kuru bir cildiniz varsa nemlendirme özelliği yüksek olan keçi sütlü doğal sabun alternatiflerine yönelebilirsiniz.

Vücut İçin Doğru Sabun Seçimi: Duj jellerinin parfümlü, doyurucu kokularının karşısına banyo kalıp sabunlarını koyuyoruz şimdi. Vücut bakımında son yıllarda duş jelleri yerine doğal kalıp sabunlarının değeri anlaşıldı. Defneli, sütlü, ballı, zeytinyağlı, çeşit çeşit hoş kokulu kalıp sabun ile gerçek temizliğin ne olduğunu hatırlama zamanı.

Saç İçin Doğru Sabun Seçimi: Şampuan olarak kalıp sabun kullanma fikrine mesafeli olabilirsiniz ancak çoğu şampuan içeriğinde sülfat, silikon, paraben gibi içerikler olduğunu bilmenizde fayda var. Saçlarınız için kalıp sabun kullanmayı denediğinizde saçlarınızdaki dönüşüme çok şaşıracağınızı da söyleyelim. Argan yağı, gül yağı ve zeytinyağlı sabunlar nemlendirme özelliği yüksek seçenekler olarak öne çıkarken kepek problemi olan saçlar için kükürtlü sabunları tercih etmek en doğrusu.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir