Güçlü Bağışıklık İçin C Vitaminin Önemi

Sonbahar ile birlikte yaşanan ani hava değişimleri mevsimsel nezle ve gripler, soğuk algınlıklarının görülme sıklığını ve şiddetini artırdı. Kış aylarının yaklaştığını da düşünürsek, şimdiden bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye ve sağlığımıza dikkat etmeye başlamanın zamanı geldi diyebiliriz. Peki, bağışıklığımızı nasıl güçlendireceğiz? C vitaminin bağışıklık sistemimiz üzerindeki etkileri nelerdir? C vitamini yönünden zengin besinler nelerdir? Hangi C vitamini takviyesi alınmalıdır? Tüm sorularınızın yanıtları bu yazıda…

C Vitaminin Önemi

C vitamini, kan damarları, kıkırdaklar, kaslar ve kemiklerde bulunan kollajen proteinin oluşması için ihtiyaç duyulan en önemli vitaminlerden biri. C vitamini aynı zamanda doku hasarlarının iyileşmesinde dolayısıyla yaralanmaların geçişinde önemli bir role sahip. Çok güçlü bir antioksidan olan C vitamini, toksik kimyasal ve sigara dumanı gibi kötü kaynakların vücuttaki hasarında etkilidir. Düzenli C vitamini alımı ile kanser, kalp hastalıkları ve artrit gibi önemli sağlık sorunlarından korunmak mümkündür. Görüldüğü üzere C vitamini, sağlıklı bir insan için vazgeçilmez derecede önemlidir.

İdeal C Vitamini Alımı

C vitaminini besinler yoluyla olduğu gibi gıda takviyesi olarak da almak mümkündür. Fazla C vitamini normal şartlar altında vücuttan doğrudan atılır ve depolanmaz. Bu nedenle vücutta aşırı doz C vitamini birikmesi konusunda endişelenmeye gerek yoktur. Ancak bu durum mide bulantısı, mide krampı ve ishal gibi olumsuz durumlar yaşatabilir. Aynı zamanda böbrek taşı riskini artırabilir. Tam da bu nedenle her konuda olduğu gibi vitamini de dozunda ve yeterince almak önemlidir. Bu miktarın günlük üst sınırı 2000 mg’dır.

C Vitamini Bulunan Besinler

C vitamini açısından en zengin yiyecekler narenciye ürünleri yani portakal, mandalina, limon, greyfurt ile yeşilbiber, çilek, domates, brokoli, patates ve tatlı patatestir. C vitamini kaynakları arasında aynı zamanda koyu yapraklı yeşillikler, kavun, papaya, mango, karpuz, Brüksel lahanası, karnabahar, lahana,, ahududu, yaban mersini, kış kabağı ve ananas da bulunur.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir