Yaz Aylarında Yaşanan Cilt Sorunlarına Karşı 5 Öneri

Yaz mevsiminde güneş yanıkları, mantar, deri kuruluğu ve güneş lekeleri gibi pek çok sağlık sorununda artış görülüyor. Sağlıklı bir yaz geçirmenin temel kuralının cildi iyi tanıyarak ona uygun önlemler alınması gerektiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Eylem Emel Arıkan, vücudumuzun dış ortamla direkt temas eden koruyucu bariyeri olan cildin korunması için 5 altın öneride bulunuyor.

Bilindiği gibi yaz aylarında sıklıkla güneş yanıkları, sıcakla ilişkili deri hastalıkları, mantar hastalıkları, atopik egzama, deri kuruluğu, böcek ısırıkları, yüz lekeleri ve roza hastalığı gibi sorunlar pek çoğumuzun ortak sorunu haline geliyor. Düzensiz beslenme, başka birçok ek faktörle birlikte oksidatif stres, yani paslanma yaratarak vücudun savunmaya geçmesine neden oluyor.

Sağlıklı bir cilt doğru savunma yaparak kalitesini korurken; sağlıksız ciltte lekeler, kuruma, esneklik kaybı, renginde solma gibi belirtiler görülüyor. Ancak rafine şekerden yoksun, hayvansal gıdalardan fakir, bol sebze ağırlıklı yani Akdeniz tipi beslenme düzeni cilt kalitesini olumlu yönde destekliyor.

Yaz günlerinde birçok bakım ve yaşlanmaya karşı antiaging işleminin mutlaka güneşten sakınmak koşuluyla uygulanabiliyor. Yaz başlarında kırışıklıkların yerleşmemesi ve canlı bir bakış oluşturması için botoks uygulaması yapılabilir. Antiaging işlemler arasında yüksek fokuslu ultrason (HIFU), antioksidan gençlik aşıları, saç-leke mezoterapileri ve PRP işlemi en popüler uygulamalar. Güneş etkisiyle kırışmaya, sarkmaya ve lekelenmeye meyilli, 18 yaş üzeri tüm ciltler için bu uygulamalar yapılabilir. Ancak her şeyden önce cildimizi korumak için yapmamız gerekenleri bilmek önem taşıyor.

Yaz Mevsiminde Cildi Korumanın 5 Yolu

Güneş, ciltteki fotoyaşlanmanın en önemli nedeni. Dolayısıyla güneşten korunmak aslında yaşlanmayı geciktirmek için de oldukça önemli. Yaz döneminde cilt sağlığını korumak için yapılabilecek bir kaç basit yöntemle zararlı etkileri azaltabilirsiniz.

Doğru ürün kullanın: 

Cilt tipinize uygun doğru ve etkili bir güneş koruyucu kullanın. Doğru miktarda ve doğru aralıklarla uygulamaya özen gösterin. Her bireyin kendi işaret parmağı boyunca sürdüğü krem ölçüsü, yüzün bir yarısı için yeterli.

Kişiye özel ürün tercih edin: 

Farklı hastalık endikasyonları için size özel güneş kremleri bulabilirsiniz. Örneğin akneli, hassas, kuperöz yani kırmızı kılcal damarların ciltte görünmesi, atopik ve lekeli ciltler için özel kremler mevcut.

Güneş kremi en az 50 faktör olmalı: 

Güneşten koruma faktörü en az 50 olmalı. Ayrıca 3-4 saatte bir krem tekrar uygulanarak tazelenmeli.

Doğru nemlendirici kullanılmalı: 

Cildinize uygun nemlendiriciler kullanın. Doktorunuzun da önerisiyle antioksidan serumlar ve eğer bilinen bir deri hastalığınız varsa ona özgü ürünler tercih edin. 

Yeterli sıvı alın: 

Cildinizin yaz günlerinde daha çok suya ihtiyacı olacak. Su tüketiminizi ihmal etmeyin.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir