Yaz Aylarında Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazın en sıcak günlerini yaşıyoruz ve özellikle nem oranı nedeniyle bu sıcaklığı çok daha fazla hissediyoruz. Günlük rutinimizin sıcaklar nedeniyle zaman zaman sekteye uğradığı bu günlerde spor aktivitelerimizi gerçekleştirmek de pek kolay olmuyor. Uzmanlar yaz aylarında spor yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bakın nasıl özetliyor?

Zamanlamaya Dikkat

Yaz aylarında egzersiz yaparken en önemli konu doğru zaman seçimidir. Güneş ışınlarının en dik geldiği saatlerde; sabah 10’dan öğleden sonra 3 arasında spor yapmak doğru değildir. Sabahın erken saatleri antrenman yapmaya en uygun vakittir. Bu,  kortizol seviyelerini dengelediği için gün içinde enerji seviyelerinin yükselmesine, yeme seçimlerinin daha sağlıklı olmasına ve uyku kalitesinin artmasına da neden olur.

Ağır Egzersizlerden Kaçının

Yaz aylarında yüksek tempolu egzersizler yerini orta veya hafif şiddette, kısa süreli egzersizler yapmak doru olacaktır. Yoga, pilates, HITT antrenmanı gibi egzersizlere ek olarak yaz dönemi yapılabilecek en iyi spor dalının yüzme olduğu unutulmamalıdır.

Doğru Kıyafet Seçimi

Yaz döneminde giyilen spor kıyafeti kışa oranla çok önemlidir. Tercih edilecek kıyafetlerin renk ve materyalleri konforu önemli oranda etkiler. Dışarıda yapılacak sporlar için açık veya canlı renkli spor kıyafetleri giymek güneş ışınlarının yansımasına yarar. Materyal seçiminde yüzde yüz koton ya da yüksek teknolojili performans kumaşları tercih etmek doğru olacaktır.

Sıvı Alımına Önem Verin

Yazın terleme miktarı büyük oranda arttığı için tüketilen su miktarının da aynı oranda artması gerekir. Normal şartlarda günde 8 bardak olarak ölçülen günlük su ihtiyacı yaz döneminde artan sıcaklık ve terleme miktarlarına bağlı olarak 12 bardağa çıkarılabilir.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir