Daha Temiz Bir Çevre İçin Atılabilecek Bireysel Adımlar

5 Haziran Çevre Günü’nün üzerinden sadece günler geçti ancak çevre konusunda konuşulacak o kadar çok şey var ki hangi konu ele alınsa diğeri eksik kalıyor adeta. Ormanların korunması, denizlerdeki kirlilik, zararlı atıklar, nesli tükenen canlılar derken bazen bireysel adımlarla dünyanın korunması imkansız gibi görünüyor. Ancak unutulmamalı ki gezegenimizi korumak, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için herkesin eşit derecede sorumluluğu var. Gündelik hayatımızda yapabileceğimiz küçük değişiklikler ile çevre hareketine dahil olmak için size çok basit öneriler sıraladık.

Musluğu kapayın!

Diş fırçalarken ya da elimizi yıkarken gereksiz yere suyu açık bırakıyoruz. Bunun yerine arada musluğu kapatabiliriz. Oldenburg Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre diş fırçalarken açık bıraktığımız musluk 12 litreye kadar temiz içme suyunun boşa gitmesine sebep oluyor.

Küvet keyfi yerine duş alın!

Bir küveti doldurmak için 140 litre su gerekiyor. Duş alırken ise dakikada ortalama 20 litre su akıyor. Almanya Çevre ve Doğa Koruma Birliği’nin yapmış olduğu hesaba göre 4 kişilik bir aile küveti doldurarak banyo yapmak yerine duş alırsa yılda 300 euro su tasarrufu yapabilir.

Doğru havalandırma

Kış aylarında evi havalandırırken pencereyi saatlerce açık bırakmak yerine her iki, üç saatte bir beşer dakika açık bırakabilirsiniz. Bu birkaç dakika tüm odanın havasını değiştirmek için yeterli. Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın araştırmasına göre soğuk havaların hakim olduğu zamanlarda bu şekilde havalandırarak 300 kilogramlık yakıt ve 70 euroluk tasarruf yapabilirsiniz.

Pil kullanımını azaltın

Almanya Çevre Bakanlığı pillerden kaçınmamız ve şebeke elektriği ile çalışan ya da bataryası bulunmayan aletleri tercih etmemizi tavsiye ediyor. Tekrar kullanımı mümkün olmayan bataryaların üretimi için 40 ila 500 kat daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuluyor. AA pillerden elde edilen elektrik enerjisi, prizden kullanılan elektiriğin 300 katı daha pahalı.

Prizlere dikkat

Elektrikli cihazları sadece kumandayı kullanarak kapatmak yetmez. Doğa Koruma Birliği tamamen kapatılmasını öneriyor. Stand-by modunda bırakılan cihazlar elektrik harcamaya devam ediyor. Açılıp kapanabilen bir çoklu priz kullanarak, cihazların gereksiz yere elektrik tüketmesinin önüne geçebilirsiniz.

Tencere ve kapak meselesi

Doğal Hayatı Koruma Vakfı yemek pişirirken tencerenin kapağını kapatmamızı tavsiye ediyor. Böylece yüzde 65 oranında daha az elektrik ya da gaz tüketmiş oluyoruz. Kapaksız pişirdiğinizde ısının çoğu kayboluyor. Ayrıca ocak boyu ve tencerenin birbirine uyumlu olması gerekiyor.

Ocak yerine elektrikli su ısıtıcısı

Eğer suyu kaynatmak istiyorsak ocak değil, su ısıtıcı kullanmalıyız. Makarna ya da çay fark etmez. Su ısıtıcılar, ocaktan daha az enerji tüketirler ve suyu daha kısa sürede kaynatırlar. Doğal Hayatı Koruma Vakfı bir örnek veriyor: Eğer günde bir litre suyu ocak yerine su ısıtıcısında kaynatırsak, yılda 40 euro tasarruf eder, yaklaşık 90 kilogram daha az karbondioksit üretiriz.

Termos kullanın

“To go” kahveler dünyanın her yerinde. Tek kullanımlık bardakların çevreye verdiği ciddi zararı göz önünde tutan her kahve severin tek kullanımlık bardaklardan imtina etmesi gerekiyor. Bir dahaki sefere kahvenizi termosunuza koyarak doğaya verdiğiniz zararı azaltabilirsiniz.

Poşetlere veda

Almanya Çevre Bakanlığına göre Almanya’da bir kişi yılda ortalama 76 poşet kullanıyor. Bu sayı çok fazla. Kullandığınız poşetleri geri dönüşüme kazandırın ya da daha iyisi bir sonraki alışverişinizde poşet yerine bir alışveriş çantası, sırt çantası ya da bir sepet kullanın.

Kaynak: DW

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir